Največja ledena gora na svetu se ponovno premika
Ledena gora A23a, največja na svetu, je znova začela potovanje proti severu, potem ko je večji del leta mirovala ujeta v vodnem vrtincu blizu Južnih Orkneyjskih otokov. Gora, ki meri osupljivih 3.800 kvadratnih kilometrov, kar je več kot dvakratna površina širšega Londona, in je debela kar 400 metrov, je že dolgo predmet raziskav in zanimanja znanstvenikov.
A23a se je prvič osvobodila Antarktike leta 1986, vendar je zaradi svoje velikanske globine obtičala na dnu Weddellovega morja, kjer je ostala nepremična več kot tri desetletja, poroča BBC. Premik proti severu se je začel šele leta 2020, vendar se je njen napredek letos ustavil, ko je bila ujeta v vrteči se vodni stolpec v Južnem oceanu.
British Antarctic Survey (BAS) je sporočil, da se ledena gora zdaj ponovno premika. Dr. Andrew Meijers, oceanograf pri BAS, je ob tem dejal: “Vznemirljivo je videti A23a ponovno v gibanju po dolgem obdobju zastoja. Zanimivo bo spremljati, ali bo sledila isti poti kot prejšnje velike ledene gore, ki so se odcepile od Antarktike.”
Pričakovano razpadanje in vpliv na ekosistem
Znanstveniki domnevajo, da bo ledena gora sčasoma zapustila Južni ocean in vstopila v toplejše vode Atlantskega oceana, kjer bo postopoma razpadla na manjše kose in se stopila. Ta proces ima pomembne posledice za okolje, saj lahko takšne ogromne ledene gore prinašajo hranila v vode, skozi katere potujejo, ter ustvarjajo pogoje za uspešne ekosisteme na območjih z nizko produktivnostjo.
Laura Taylor, biogeokemičarka pri BAS, ki je preučevala A23a, je poudarila: “Te ledene gore lahko igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju hranil in spodbujanju ekosistemov. Vendar pa še vedno ne razumemo povsem, kako razlike v velikosti in izvoru posameznih ledenih gor vplivajo na ta proces.”
Raziskave, kot so tiste, ki jih izvajajo na krovu RRS Sir David Attenborough, bodo pripomogle k boljšemu razumevanju vpliva ledenih gor na oceanske ekosisteme in podnebje, kar je ključno za spremljanje sprememb na našem planetu.
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna