Napačne informacije o podnebnih spremembah so vedno pogostejše
Raziskovalci poudarjajo, da so se napačne informacije o podnebnih spremembah v preteklem letu na spletu okrepile.
Na družbenih omrežjih prihaja do zanikanja teh sprememb. Prav tako so objavljene tudi teorije zarote, ki so se pojavile po ameriških okoljskih reformah in prevzemu Twitterja s strani milijarderja Elona Muska.
“Kar nas je res presenetilo, je bil vnovičen pojav jezika, ki spominja na osemdeseta leta,” je pojasnila Jennie King iz raziskovalne skupine pri Inštitutu za strateški dialog v Londonu. Gre za fraze, kot je podnebna prevara. To so fraze, ki zanikajo pojav podnebnih sprememb, povzema agencija AFP.
Med pogostimi napačnimi trditvami o podnebnih spremembah sta med drugimi trditvi, da ogljikov dioksid ne povzroča segrevanja ozračja, in da globalnega segrevanja ne povzroča človekova aktivnost, je navedeno v poročilu koalicije Climate Action Against Disinformation.
Eden od najbolj deljenih tvitov, navedenih v raziskavi neprofitne ameriške organizacije Advance Democracy, se glasi: ‘Naj razkrijem, za kaj pravzaprav gre pri podnebni prevari. Gre za prenos bogastva od vas — do svetovne elite.’
Analiza, ki sta jo za AFP opravila dva družboslovna znanstvenika z londonske univerze, je naštela 1,1 milijona tvitov ali retvitov z močno skeptično vsebino glede podnebnih sprememb. To je skoraj dvakrat toliko tvitov kot leta 2021, sta poudarila raziskovalca Max Falkenberg in Andrea Baronchelli.
Največ tovrstnih tvitov je bilo po njunih besedah v decembru. Torej mesec dni po tem, ko je Twitter prevzel Musk.
Po juliju pa je na Twitterju prišlo do hitrega širjenja ključnika ClimateScam (podnebna prevara), je pokazala analiza CAAD in ameriške skupine Center For Countering Digital Hate. Kot osrednji predlog za uporabnike, ki so v iskalnik vtipkali pridevnik ‘podnebni,’ je vztrajala več tednov.
Vir: STA Foto: Pexels (fotografija je simbolična)
Ne spreglejte…
Elon Musk spoznan za nedolžnega goljufije zaradi tvita o Tesli
Soustanovitelj Tesle Elon Musk je bil oproščen krivde zaradi tvita, v katerem je dejal, da ima “zagotovljena sredstva” za prevzem proizvajalca električnih avtomobilov nazaj v zasebno last.
Delničarji so v tožbi trdili, da jih je avgusta 2018 zavajal s svojimi objavami in da so zaradi njegovih objav izgubili milijarde dolarjev. Predlagani odkup v vrednosti 72 milijard dolarjev se namreč ni nikoli uresničil… več tukaj.