Napačni podatki v Erarju: Kdo nosi odgovornost?
Napačni podatki v prenovljeni aplikaciji Erar, ki jo upravlja Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) so povzročili kar nekaj razburjenja. Sporni podatki so se nanašali na nakazila podjetja Gen-I, ki naj bi po prikazu v Erarju fizičnim osebam nakazalo 20 milijonov evrov. Kot se je izkazalo, je šlo za napako, saj so sredstva dejansko pripadala Centralni klirinško depotni družbi (KDD), poroča MMC RTV SLO. Iskanje krivca za tovrstne napačne prikaze je sprožilo burne odzive med vpletenimi institucijami, predvsem med Upravo Republike Slovenije za javna plačila (UJP) in Agencijo za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).
Generalna direktorica UJP Urška Kos je na dopoldanski novinarski konferenci razkrila, da prikaz transakcije Gen-I v Erarju ne drži. Pojasnila je, da je njihov sistem nakazilo KDD-ju napačno prepoznal kot plačilo fizični osebi, ker ni prejel ustreznih informacij iz registra transakcijskih računov, ki ga vodi Ajpes. “Uprava za javna plačila vse transakcije zavezancev javnega značaja pred objavo preverja v registru transakcijskih računov pri Agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes). Naš sistem je iz razloga, ker ti podatki o računu prejemnika niso bili vidni v registru transakcijskih računov, prepoznal transakcijo kot transakcijo, ki pripada fizični osebi,” je dejala Kos. Kot piše MMC RTV SLO je dodala, da je za napako izvedela iz medijev.
Predsednik KPK Robert Šumi je pred tem pojasnil, da Erar zgolj prikazuje podatke, ki jih pridobi od različnih virov, kot so Ajpes, UJP, Furs, KDD, Gurs in sistem e-naročanja. Sporni podatki so bili v tem primeru posredovani s strani UJP, kar je sprožilo nadaljnje preiskovanje vzroka napake.
Napake niso osamljen primer
Kot je po poročanju MMC RTV SLO razkrila Kos, primer Gen-I ni edini. UJP je po pregledu podatkov od leta 2014 ugotovil, da je bilo v tem obdobju kar 51 transakcij, kjer so bila plačila opravljena na isti račun KDD-ja, pri čemer je sistem v enajstih primerih, povezanih s sedmimi različnimi subjekti, napačno prepoznal prejemnika.
“Ugotovili smo, da primer Gen-I-ja za konkretni izpostavljen znesek dvajsetih milijonov ni osamljen. Napako smo prepoznali pri enajstih primerih, kjer gre za sedem različnih subjektov,” je pojasnila Kosova. Med prizadetimi subjekti so bili poleg Gen-I-ja tudi Slovenski državni holding (SDH), Modra zavarovalnica, Dars, Pošta Slovenije, Pogrebno podjetje Maribor in Mariborski javni holding. Napake so se pojavljale med septembrom 2021 in avgustom 2022, pri čemer je ena od transakcij presegla celo 32 milijonov evrov.
Kos je sprva napako pripisala sistemskemu algoritmu, ki naj bi napačno razvrstil podatke. “Napako pripisujemo algoritmu, ki ga sistem izračunava v ozadju,” je dejala. Poudarila je, da so zadevo vzeli resno ter že začeli preverjati in odpravljati nepravilnosti. A popoldne je svoje stališče spremenila in odgovornost posredno prevalila na Ajpes.
Krivda preložena na Ajpes
Na popoldanski novinarski konferenci, kjer je Kos nastopila skupaj s predstavniki KPK, je zavrnila očitke, da je UJP krivec za napačne podatke v Erarju. “Zavračam dejstvo, da UJP navajate za krivca, da je prišlo do te napake. Sistem je namreč kompleksen in številni deležniki se povezujejo med seboj,” je poudarila. Po njenih besedah UJP od Ajpesa ni prejel ustreznih informacij o tipu računa prejemnika. “V verigi, v katero je vključen, UJP od Ajpesa ni pridobil ustrezne informacije, da gre za račun tipa f. Torej, ker nismo dobili pravilne informacije iz registra pri Ajpesu, tudi naprej nismo morali dati pravilne informacije KPK-ju,” je pojasnila Kos. Kos je, kot piše MMC TV SLO zanikala, da bi bil njihov sistem pomanjkljiv.
Testiranja Erarja ni bilo
Po poročanju MMC RTV SLO je Kosova poudarila, da testiranja Erarja z UJP ni bilo, ter pozvala k potrpežljivosti pri iskanju vzroka. “Glede na dejstvo, da je več akterjev v tej verigi, ki smo vključeni v prikazovanje podatkov, je mogoče preuranjeno, da s prstom kažemo dobesedno na enega akterja, ker gre za več členov,” je dejala. Ob tem je napovedala ustanovitev mešane delovne skupine, v kateri bodo sodelovali predstavniki KPK, UJP in Ajpesa, da bi preprečili podobne težave v prihodnje.
Šumi je ob tem ponovil, da je cilj Erarja zagotavljanje preglednosti in odgovornosti pri razpolaganju z javnim denarjem. “Gre za ogromno količino podatkov, ki jih Erar prikazuje. Te podatke pridobivamo od državnih organov, ki svoje delo opravljajo profesionalno in iz tega razloga nimamo nikakršnega dvoma v to, da so ti podatki, ki jih prikazujemo, pravilni,” je dejal in dodal, da zakonodaja predvideva postopke za odpravo napak.
Primer je sprožil tudi odziv Gen-I-ja, ki je KPK pozval k odpravi napak. KPK je v odgovoru zanikal, da gre za sistemsko napako v Erarju, in Gen-I napotil na UJP, saj so podatke prejeli od tam.
Portal24; Foto: Zajem zaslona Erar