Napetosti na severu Kosova: Eksplozija ohromila infrastrukturo
V petek je v mestu Vrage na severu Kosova močna eksplozija poškodovala vodni kanal, kar je povzročilo prekinitev oskrbe z vodo in elektriko v več mestih, vključno z vplivom na glavne elektrarne. Dogodek, ki se je zgodil približno 60 kilometrov severno od Prištine, je v soboto potrdil kosovski premier Albin Kurti.
Premier je izpostavil, da je eksplozija nadaljevanje serije napadov, saj sta pred tem v istem območju odjeknili še dve eksploziji, usmerjeni na stavbe policijskih postaj in lokalnih oblasti. Sever Kosova je sicer območje, kjer večinsko prebiva srbska manjšina. Kurti je odgovornost za napade pripisal “uradnemu Beogradu in njegovim kriminalnim strukturam, ki jih vodi Milan Radoičić”, pri čemer je obtožil tudi podporo srbskega predsednika Aleksandra Vučića.
Radoičić, vpliven politik in poslovnež z močno povezavo z vladajočo stranko v Srbiji, je na Kosovu obtožen sodelovanja v lanskem smrtonosnem napadu, v katerem je bil ubit kosovski policist. Kljub obtožbam in aretacijam treh Srbov, je več osumljencev, vključno z Radoičićem, še vedno na begu. Priština trdi, da Beograd ščiti pobegle osumljence.
Srbski zunanji minister Marko Đurić je eksplozijo obsodil, vendar zavrnil Kurtijeve obtožbe kot “neutemeljene” in dodal, da takšne izjave “spodkopavajo prizadevanja za dialog in povečujejo napetosti.”
Mednarodna skupnost poziva k odgovornosti
Evropska unija in ZDA sta eksplozijo ostro obsodili in pozvali k privedbi storilcev pred sodišče. Ameriško veleposlaništvo v Prištini je poudarilo, da “nasilna dejanja nimajo mesta v demokratični družbi” in da morajo odgovorni za napade odgovarjati.
Odnosi med Kosovom in Srbijo ostajajo izredno napeti, kljub poskusom normalizacije s pomočjo mednarodne skupnosti. Kosovo, ki je leta 2008 razglasilo neodvisnost, Beograd še vedno obravnava kot svojo pokrajino. Bruselj in Washington pozivata obe strani k uresničevanju lanskih dogovorov, vključno z oblikovanjem Združenja večinsko srbskih občin in de facto priznanjem Kosova s strani Srbije.
Varnost na Kosovu medtem zagotavljajo okrepljene enote Nata, znane kot Kfor, ki so svojo prisotnost povečale po lanskih napetostih.
Portal24; Foto: Pixabay