Napetosti v Ribnici: Bo sestanek prinesel rešitve za romsko skupnost?
28. avgusta se bodo predstavniki romske skupnosti in občine Ribnica srečali na sestanku, kjer bodo skušali doseči dogovor glede zagotavljanja pitne vode za romska naselja Goriča vas in Otavica. Romske družine si prizadevajo, da bi jim občina napeljala vodo, v zameno pa obljubljajo, da se bodo držali določenih pravil. Hkrati Ministrstvo za pravosodje pripravlja nov zakon, ki bo obravnaval kazenske postopke proti mladoletnim storilcem kaznivih dejanj.
Zahteve romske skupnosti in odziv občine
Romske družine iz naselij Goriča vas in Otavica so že dlje časa nezadovoljne z razmerami, v katerih živijo, saj nimajo dostopa do pitne vode. V preteklosti so jim vodo dostavljali gasilci, od marca letos pa si morajo vodo priskrbeti sami. Napetost med romsko skupnostjo in občino je pripeljala do napovedi protesta, ki naj bi potekal pred občinsko stavbo. Vendar pa je Zveza Romov družinam svetovala, naj namesto protesta vzpostavijo dialog z županom Samom Pogorelcem.
Župan Pogorelc je izrazil pripravljenost za sestanek in poudaril, da je ena izmed družin že prejela ponudbo za vodni zbiralnik, vendar so to zavrnili. Prav tako je ena izmed družin že prejela občinsko stanovanje, ki so ga zapustili v slabem stanju. Kljub temu ostaja odprt za pogovor in iskanje rešitev, ki bi izboljšale bivalne pogoje romske skupnosti.
Možnosti reševanja problematike
Jožek Horvat Muc, predsednik Zveze Romov, meni, da so zahteve romske skupnosti uresničljive. Pravi, da bi občina lahko spremenila prostorske načrte in tako omogočila napeljavo vode na zemljišča, ki so trenutno kmetijska. Druga možnost, ki jo predlaga, je uporaba 5. člena zakona o romski skupnosti, ki omogoča državi posredovanje v primeru, ko je ogrožena varnost v okolju.
Medtem ko se ribniška občina sooča s temi izzivi, se na državni ravni pripravlja nov zakon, ki bo obravnaval kazenske postopke proti mladoletnim storilcem kaznivih dejanj. Ministrstvo za pravosodje namreč vidi rešitve v novem zakonu, ki bo pospešil kazenske postopke proti mladoletnikom. Predlog zakona naj bi bil v medresorsko usklajevanje poslan do konca leta.
Sestanek medresorske delovne skupine in prihodnji ukrepi
Napetosti med romsko skupnostjo in večinskim prebivalstvom niso prisotne le v Ribnici, temveč tudi v drugih krajih po Sloveniji. V Kočevju je na primer prišlo do incidenta, ko so Romi napadli policiste, posnetek pa se je razširil po družbenih omrežjih. Zaradi teh dogodkov se bo v sredo sestala medresorska delovna skupina, ki koordinira delo na področju romskih vprašanj.
Medresorska delovna skupina, ki jo vodi državna sekretarka ministrstva za notranje zadeve Helga Dobrin, spremlja uresničevanje nacionalnega programa ukrepov vlade za Rome. Sestanek skupine bo osredotočen na trenutno problematiko, ki se pojavlja v odnosih med Romi in večinskim prebivalstvom, gradiva za sejo pa Horvat Muc še ni prejel. Sam je predlagal, da skupina vlado pozove k celostni obravnavi romske problematike in k spremembam občinskih prostorskih aktov, ki bi omogočili zagotovitev pitne vode ter druge komunalne infrastrukture v romskih naseljih.
Ministrstvo za pravosodje že pripravlja nov zakon, imenovan Zakon o obravnavanju mladoletnikov zaradi kaznivih dejanj, ki naj bi pospešil kazenske postopke proti mladoletnim osebam. Ta zakon bo odgovor na ugotovitve obsežne analize, ki je pokazala pomanjkljivosti v obstoječem sistemu kaznovanja mladoletnikov, predvsem glede dolgotrajnosti postopkov in pomanjkanja ustreznih informacij o osebnih okoliščinah mladoletnikov.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pixabay AI