Naravne nesreče v Braziliji in Vietnamu dvigajo cene kave

ByMiha Kovač

23. septembra, 2024 , , , ,
Kava [Foto: Vecteezy]

Naravne nesreče v Braziliji in Vietnamu dvigajo cene kave

Globalne dobavne verige kave so doživele močne motnje zaradi naravnih katastrof v Braziliji in Vietnamu, dveh največjih proizvajalcih kave na svetu. Suše v Braziliji in tajfuni v Vietnamu so povzročili zmanjšanje proizvodnje kave, kar je privedlo do rasti proizvodnih stroškov, ki se zdaj prelivajo do končnih potrošnikov. Še posebej močno posledice občuti Evropa, ena izmed regij z največjo porabo kave, saj cene nenehno naraščajo.

Brazilija, največji svetovni proizvajalec kave, ki je odgovorna za približno 40 odstotkov svetovne proizvodnje, je utrpela močan udarec zaradi ene najhujših suš v zadnjih desetletjih. Suša je močno prizadela ključna območja za pridelavo kave arabice, kar je povzročilo znatno zmanjšanje pridelka. Nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da se bo proizvodnja v ciklu 2023–2024 zmanjšala za kar 20 odstotkov, predvsem v največji brazilski zvezni državi Minas Gerais, kjer pridelujejo visokokakovostna zrna arabice.

Medtem ko Brazilija prevladuje na trgu arabice, je Vietnam največji svetovni proizvajalec robuste, cenejše vrste kave, ki se pogosto uporablja v instant kavi. Tajfun Yagi, ki je prizadel ključna območja za pridelavo kave v Vietnamu, je povzročil hude izgube na tisočih hektarjih kavnih nasadov. Zaradi obsežne škode bodo prizadeta drevesa potrebovala leta, da si opomorejo, kar bo imelo dolgoročne posledice za prihodnjo proizvodnjo.

Cene kave dosegajo najvišje ravni v desetletju

Posledice naravnih nesreč v obeh državah so sprožile strmo rast cen kave na svetovnem trgu. Mednarodna organizacija za kavo (ICO) je poročala, da so cene v tretjem četrtletju leta 2024 narasle za skoraj 20 odstotkov, kar je povzročilo, da so dosegle najvišje ravni v zadnjih desetih letih. Katharina Erfort iz podjetja Inverto, ki se ukvarja z upravljanjem dobavnih verig, je poudarila, da je hitro okrevanje malo verjetno, saj podnebne spremembe še naprej otežujejo stabilizacijo sektorja.

Terminske pogodbe za kavo arabico so se močno podražile, pri čemer cene zdaj znašajo več kot 2,50 ameriškega dolarja (2,25 evra) za funt, v primerjavi z 1,80 dolarja (1,62 evra) na začetku leta. Sledile so tudi cene robuste. Cene robuste so tako narasle za približno 25 odstotkov in presegle 2000 dolarjev (1796 evrov) na metrično tono.

Evropa občuti posledice rasti cen

Rast cen kave se še posebej močno čuti v Evropi, kjer je povpraševanje po kavi izjemno visoko. Evropejci porabijo približno 3,2 milijona metričnih ton kave na leto. Slednje predstavlja skoraj 33 odstotkov svetovne porabe. V Nemčiji, največjem evropskem trgu kave, so se maloprodajne cene kave že povečale za približno 10 odstotkov od leta 2022.

Raziskava Evropske zveze za kavo je pokazala, da je skoraj 65 odstotkov kavarn po vsej Evropi cene kave že zvišalo, in sicer med 5 in 15 odstotkov. K temu prispevajo ne le višje cene kavnih zrn, temveč tudi splošna inflacija, ki vpliva na stroške osnovnih dobrin, kot so mleko, sladkor in embalaža.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Vecteezy