Naravne nesreče v letu 2024: Škoda višja za 62 odstotkov od povprečja

Poplave Dominikanska republika [Foto: Zajem zaslona]

Naravne nesreče v letu 2024: Škoda višja za 62 odstotkov od povprečja

Švicarska pozavarovalnica Swiss Re je sporočila, da so naravne nesreče v prvi polovici leta povzročile znatno več škode od dolgoletnega povprečja. Med najpogostejšimi so izpostavili nevihte v ZDA in povečano nevarnost toče. Zavarovalna škoda od januarja do junija je znašala kar 60 milijard dolarjev, kar je za 62 odstotkov višje od desetletnega povprečja.

Swiss Re je izpostavil, da so največjo škodo povzročila močna neurja, ki so jih pogosto spremljali močan veter ali tornadi. Skupna zavarovalna vsota je bila skoraj dvakrat višja kot lani. Kar 70 odstotkov zavarovalne vsote odpade na škodo, ki jo v ZDA povzročajo neurja. To je posledica večje zavarovanosti hiš in infrastrukture v primerjavi z drugimi deli sveta, prav tako pa so nepremičnine v ZDA dražje, stroški gradnje pa so zaradi inflacije močno narasli.

Povečanje naložb v zaščito

Pozavarovalnica Swiss Re opozarja, da so zavarovane nepremičnine v ZDA tudi bistveno bolj ranljive za škodo zaradi toče. Priporočajo večje naložbe v zaščito pred poplavami in strožje gradbene predpise za boljšo zaščito domov.

Podobno oceno je podala tudi nemška družba Munich Re, ki je konec julija poročala, da so poplave, neurja in druge naravne nesreče v prvi polovici leta terjale 4500 življenj in povzročile za 120 milijard dolarjev škode. Ta znesek je višji od povprečja zadnjih desetih in tridesetih let, a nižji kot v prvi polovici lanskega leta, ko je škoda presegla 140 milijard dolarjev.

Potres v Turčiji in Siriji februarja 2023 je zahteval več kot 50 tisoč življenj, vendar je bilo malo ljudi in podjetij v prizadetih območjih zavarovanih. V prvi polovici letošnjega leta je največjo škodo povzročil potres na Japonskem na novoletni dan, ki je znašala okoli deset milijard dolarjev.

Klimatolog Ernst Rauch iz Munich Re je opozoril, da so gospodarske izgube v zadnjih desetih letih v povprečju znašale nekaj manj kot 90 milijard dolarjev. Zavarovane škode so v prvi polovici letošnjega leta znašale 62 milijard dolarjev, kar je bistveno več od desetletnega povprečja, ki znaša 37 milijard dolarjev.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Zajem zaslona