Nasilni protesti v Buenos Airesu: Milei protestnike označil za teroriste
V Buenos Airesu, glavnem mestu Argentine, je intervencijska Policija za razganjanje množice protestnikov, ki so se zbrali pred zgradbo kongresa uporabila solzivec in vodne topove. Do nasilnih spopadov je prišlo po tem, ko so poslanci v argentinskem senatu prvotno potrdili kontroverzne reforme predsednika Javierja Mileija. Protestniki trdijo, da bodo te reforme prizadele milijone Argentincev, saj predvidevajo zmanjšanje proračuna in socialnih prejemkov.
Predlog svežnja reform, ki ga je desničarski predsednik Javier Milei predlagal za oživitev šibkega gospodarstva v državi, vključuje razglasitev izrednih razmer, znižanje pokojnin in liberalizacijo trga dela. Mnogi v teh ukrepih vidijo napoved erozije pravic delavcev. Levičarske politične stranke, sindikati in socialne organizacije so se močno postavile proti tem reformam. Predlog je bil v senatu sprva neodločen (36 proti 36), a je bil preliminarno sprejet po odločilnem glasu podpredsednice predstavniškega doma Victorie Villarruel.
“Za tiste Argentince, ki trpijo, ki čakajo, ki ne želijo, da bi njihovi otroci zapustili državo, je moj glas pritrdilen,” je dejala podpredsednica in vodja senata Villarruel. Zakon mora zdaj prestati tudi glasovanje v spodnjem domu, da bo dokončno sprejet.
Protestniki: Država na naprodaj
Na predvečer glasovanja v senatu so protestniki vzklikali: “Država ni naprodaj, država se brani,” eden od transparentov pa je nosil napis: “Kako lahko voditelj države sovraži državo?” Spopadi so izbruhnili zgodaj zjutraj, ko so protestniki poskušali prebiti ograje in metali kamenje na policiste. Lokalne novice so poročale o številnih poškodovanih in prizore opisale kot “bojno polje”.
Med nasilnimi spopadi so protestniki metali kamenje in zažigalne naprave, pri čemer je bilo zažganih več avtomobilov. Najmanj pet opozicijskih poslancev je bilo hospitaliziranih, je sporočila poslanka Cecilia Moreau, poleg tega pa je bilo ranjenih tudi najmanj 20 policistov. Varnostne sile so aretirale 15 ljudi.
Milei protestnike označil za teroriste
Policija je kasneje uspela potisniti protestnike, ki naj bi zažgali dve vozili, vključno s tistim, ki je last časopisa. “Ne moremo verjeti, da v Argentini razpravljamo o zakonu, ki nas bo popeljal 100 let nazaj,” je dejal Fabio Nunez, 55-letni odvetnik.
Urad predsednika Mileija je izdal izjavo, v kateri se zahvaljuje varnostnim silam za zatiranje “teroristov”, ki naj bi poskušali izvesti državni udar. “Spremenili bomo Argentino, naredili jo bomo za najbolj liberalno državo na svetu,” je dejal Milei na konferenci v Buenos Airesu.
Javier Milei je položaj predsednika prevzel lani, potem ko je obljubil drastično zmanjšanje javne porabe. Med svojo kampanjo je celo mahal z motorno žago, da bi simboliziral svojo odločenost za radikalne spremembe. Od takrat je prepolovil kabinet, ukinil 50.000 javnih delovnih mest, prekinil nova javna naročila za gradnje in ukinil subvencije za gorivo in prevoz. Letna inflacija v Argentini se trenutno približuje 300-odstotnim.
Mileijeve reforme so sicer namenjene oživitvi gospodarstva, a so sprožile močne nasprotne reakcije javnosti. Kritiki menijo, da bodo te reforme povzročile še večjo socialno neenakost in revščino, saj posegajo v temeljne socialne pravice številnih Argentincev. Razprava o teh ukrepih bo v prihodnjih tednih zagotovo še naprej burila duhove v argentinski družbi.
[Vir: BBC]; Portal24; Foto: Zajem zaslona