Nedostopna spletišča državnih organov: Možni DDoS napadi
V popoldanskih urah včerajšnjega dne je bila spletna varnost Slovenije znova postavljena na preizkušnjo, saj je več spletišč ključnih državnih organov postalo nedostopnih ali težko dostopnih. Med prizadetimi institucijami so Banke Slovenije, Ministrstvo za gospodarstvo in Vlada Republike Slovenije. Za kratek čas je bilo nedostopno tudi spletišče Predsednice republike, vendar so njegovo delovanje kmalu obnovili.
Urad za informacijsko varnost se je odzval na te težave, vendar za Slovensko tiskovno agencijo še ni mogel potrditi vzroka težav. Čeprav so nekateri mediji poročali o možnem hekerskem napadu, uradni viri teh domnev zaenkrat še niso potrdili.
Strokovnjaki predvidevajo, da težave najverjetneje izvirajo iz t. i. DDoS napadov (Distributed Denial of Service), pri katerih napadalci s prekomernim spletnim prometom zasitijo strežnike. Takšni napadi, ki so tehnično razmeroma enostavni za izvedbo in se pogosto izvajajo preko t. i. botnetov, niso redkost. Botneti so omrežja okuženih naprav, ki lahko vodijo do občasne nedostopnosti spletnih storitev. Glavni namen DDoS napadov je vzbujanje pozornosti in strahu med javnostjo.
Sporadični napadi so se začeli pojavljati in ugašati že v zadnjih 14 dneh, ko je določena ruska hekerska skupina napovedala takšno vrsto dejavnosti. Kljub občasnim izpadom spletišč, po zagotovilih pristojnih institucij, niso bili povzročeni nobeni trajni materialni škodi. Sistemi niso bili prelomljeni in podatki ostajajo varni.
Dodatno zaskrbljenost je v javnost prinesla informacija, ki jo je pridobila TV Slovenija. Po njej naj bi izgnani ruski diplomat zbiral informacije o možnih ranljivostih spletišč slovenskih organov, kar odpira dodatna vprašanja o varnosti državnih spletnih infrastruktur.
Slovenija pred novo, neznano stopnjo kibernetske ogroženosti?
Dva tedna po tem, ko so slovenske državne organe presenetili obsežni kibernetski napadi, je postalo jasno, da Slovenija stoji pred novo, neznano stopnjo kibernetske ogroženosti. Ruska hekerska skupina, odgovorna za napade, je s svojimi dejanji začasno onemogočila dostop do 17 ključnih spletnih portalov, čeprav neposredna škoda ni bila povzročena. To dejanje ni bilo le tehnične narave, ampak je imelo izrazito politično konotacijo, kar nakazuje na kompleksnost in večplastnost sodobnih varnostnih groženj…. več tukaj.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič