Nejasna navodila ministrstva povzročila zmedo glede študentskega dela v šolah
Tri dni pred začetkom pouka se je med slovenskimi ravnatelji razpletla prava zmeda. Pristojno ministrstvo je najprej poslalo okrožnico, v kateri so ravnatelje napotili, naj v delovni proces ne vključujejo študentov. Kmalu po tem pa so prejeli presenetljiv dopis, v katerem je bila obljuba vlade o finančni podpori za študentsko delo. Zmeda med ravnatelji je tako na vrhuncu.
Ravnatelji osnovnih šol so se letos pripravljali na začetek šolskega leta v izjemno napetih okoliščinah. “Prvič po dvanajstih letih je poletje minilo tako, da sem se vse poletje ukvarjal z razpisi zato ker, se za določene profile niti več ne dobijo učitelji,” je povedal ravnatelj OŠ Zbora odposlancev Kočevje Peter Pirc.
Razmere pa so postale še bolj zapletene, ko so ravnatelji izvedeli, da primernih učiteljev s potrebno izobrazbo in strokovnimi izpiti v Sloveniji sploh ni na voljo. “Do konca avgusta nismo vedeli, ali bo učiteljski zbor naše šole popoln ali ne. Dejstvo je, da učiteljev, ki bi ustrezali z ustrezno izobrazbo strokovnim izpitom, v Republiki Sloveniji ni,” je dodala ravnateljica OŠ Ivana Cankarja Vrhnika, Polonca Šurca Gerdina.
Plačilo učiteljev prek študentskih napotnic ne bo več mogoče
Vrh tega so se ravnatelji soočili z okrožnico, ki jo je ministrstvo poslalo tik pred začetkom šolskega leta. Okrožnica je napovedovala, da plačilo učiteljev prek študentskih napotnic ne bo več mogoče. Pirc je bil zaskrbljen in je izrazil svoje pomisleke: “Ne vem, ali na ministrstvu mislijo, da je bila kadrovska kriza samo lani in je letos ni več. Seveda se nas je nekaj ravnateljev zelo hitro odzvalo, pisalo, klicalo na ministrstvo.”
Prvega avgusta so šole prejele obrazložitev, da je delo študentov še vedno mogoče, vendar ne samostojno. Ravnatelji se sprašujejo, kaj točno je avtor okrožnice imel v mislih. Še bolj zmedeno postane, ko pomislijo, da bi interventni zakon za odpravo posledic poplav morda zagotavljal pravno podlago za delo študentov samo na poplavljenih območjih. A ne glede na to šole študente še vedno potrebujejo.
Polonca Šurca Gerdina je pojasnila: “Nam je to izredno koristilo, zlasti pri daljših bolniških odsotnostih. Celo leto smo imeli šolsko psihologinjo, ki je delala preko študenta.”
Ministrstvo za izobraževanje pa je za RTV Slovenija odgovorilo, da zaposlovanje učiteljev prek študentske napotnice v tem trenutku ne bo plačano na nobeni šoli. Morda pa bo minister v prihodnje dovolil izjeme za prizadeta območja. Ravnatelji se tako znajdejo v negotovosti, kako naj ustrezno oblikujejo svoje učiteljske zbore, in upajo, da se bo situacija kmalu razjasnila.
Foto: Pixabay