Nekdanji predsednik Peruja se je predal ameriškim oblastem

ByAna Koren

24. aprila, 2023

Nekdanji predsednik Peruja se je predal ameriškim oblastem

Nekdanji predsednik Peruja, 77-letni Alejandro Toledo se je v San Joseju v Kaliforniji predal v izročitev. Vrnil se bo nazaj v Peru.

Bivši perujski predsednik Alejandro Toledo naj bi od brazilskega gradbenega konglomerata Odebrechta, prejel vsaj 20 milijonov dolarjev podkupnine. Ta je leta 2016 priznal, da je za pridobivanje gradbenih pogodb, podkupoval izvoljene uradnike po vsej Latinski Ameriki. Odebrecht je moral plačati rekordno kazen v višini 2,6 milijarde dolarjev zaradi svojih nezakonitih dejanj.

Toledo je bil prvič aretiran leta 2019 zaradi domnevnega povezovanja s korupcijskim škandalom Odebrecht, ko je bil gostujoči raziskovalec blizu Stanford Universe. Zahteval je zadržanje izročitve, vendar je pritožbeno sodišče ta teden zavrnilo njegovo prošnjo. Zvezni sodnik pa mu je naročil, naj se preda.

Toledo se je sedaj predal za izročitev v primeru, ki je povezan z Odebrechtom. Če bo spoznan za krivega, mu grozi dolgoletna zaporna kazen. To je le eden od mnogih primerov korupcije in podkupovanja, ki so se pojavili v Latinski Ameriki. Kaže na pomembnost preprečevanja tovrstnih dejanj, ki lahko škodujejo gospodarstvom in družbam v regiji.

Podkupovali so politike

Leta 2016 je prišlo na dan, da je podjetje Odebrecht izvajalo obsežno korupcijsko shemo. Vodilni so priznali, da so v zadnjih 20 letih podkupovali politike v 12 državah, vključno z Brazilijo. Odebrecht je bil odkrit med preiskavo korupcije brazilsko državno vodene naftne družbe Petrobras. Podjetje je priznalo plačevanje podkupnin za pridobitev pogodb. Glavni izvršni direktor skupine, Marcelo Odebrecht, je bil leta 2015 aretiran in obsojen na 19 let zapora.

Ta primer kaže na širšo problematiko korupcije v javnem sektorju. Korupcija lahko resno vpliva na delovanje družbe, saj politikom in uradnikom omogoča sprejemanje odločitev v prid tistih, ki so pripravljeni plačati. Potrebno je spoštovanje zakonov ter predpisov, ki urejajo poslovanje. Tako se zagotavlja transparentnost in integriteta pri poslovnih dejavnostih podjetij. Podjetja bi morala upoštevati tudi etične standarde.

V Peruju imajo poseben rekord

V Peruju je zaskrbljujoč rekord – več zaprtih nekdanjih predsednikov kot katera koli druga država na svetu. Štirje nekdanji perujski predsedniki so bili ujeti v Odebrechtovem škandalu: Alejandro Toledo, Ollanta Humala, Pedro Pablo Kuczynski in Alan Garcia… več na Biznis24.

Foto: Pexels