Nemčija bo NVO-je, ki rešujejo ilegalne migrante na morju, financirala do leta 2026

Nemčija bo NVO-je, ki rešujejo ilegalne migrante na morju, financirala do leta 2026

Nemško ministrstvo za zunanje zadeve je zanikalo poročanje časopisa Bild, da bo prihodnje leto prekinilo financiranje zasebnih organizacij (NVO), ki na morju rešujejo ilegalne migrante. Ministrstvo je potrdilo, da so finančna sredstva za to dejavnost predvidena vse do leta 2026.

Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva je v prestolniškem studiu ARD pojasnil, da medijska poročila na temo financiranja niso točna. Ministrstvo še naprej izvaja mandat Bundestaga za podporo civilnega reševanja na morju s pomočjo projektov na kopnem in morju. Razloge za zmedo glede financiranja je pojasnil kot tehnično napako v proračunu za leto 2024, ki bo v nadaljnjem proračunskem postopku popravljena.

Za razliko od poročanja Bild, kjer je bilo navedeno, da zvezni kancler nasprotuje nadaljnjim plačilom zasebnim reševalcem na morju in da zunanje ministrstvo deli to mnenje, je ministrstvo zatrdilo, da bodo finančna sredstva za civilne morske reševalce zagotovljena.

V odzivu na te trditve se je zvezni kancler Olaf Scholz distanciral od financiranja humanitarnih organizacij, ki rešujejo begunce na morju, in poudaril, da je denar odobril bundestag, ne pa zvezna vlada. Scholz je na novinarski konferenci po neformalnem vrhu EU v Granadi izjavil: “Nisem podal zahteve.” Dodal je, da je njegovo osebno mnenje jasno, da ni podal nobene prijave glede tega vprašanja.

Napetosti med Nemčijo in Italijo zaradi financiranja humanitarnih organizacij

V okviru nedavnega vrha je prišlo do napetosti med nemškim kanclerjem Olafom Scholzom in italijansko premierko Giorgio Meloni glede vprašanja financiranja humanitarnih organizacij, ki skrbijo za migrante. Meloni je pred dnevi kanclerju poslala pismo. V pismu je Meloni izrazila svoje nezadovoljstvo zaradi te pomoči.

Financiranje teh organizacij je postalo tudi ključna točka nesoglasij med državami članicami EU pri pogajanjih o reformi evropskega azilnega sistema. Italija zlasti nasprotuje temu, da bi nemška vlada podprla humanitarne organizacije, ki delujejo ne samo v Sredozemlju, ampak tudi na italijanskih tleh, saj to vidi kot vmešavanje v njihove domače zadeve.

vir Foto: MFS X

Portal24