Nemčija: Napačno poimenovanje ali napačna navedba spola lahko stane

ByAna Koren

1. septembra, 2023 ,
Foto: Pexels

Nemčija: Napačno poimenovanje ali napačna navedba spola lahko stane

Napačno poimenovanje ali napačna navedba spola vas lahko v Nemčiji precej stane. Številni uporabniki družbenih omrežij in določenih spletnih strani namreč trdijo, da je nemška vlada pred kratkim sprejela pomemben zakon, ki vpliva na pravice trans, interspolnih in nebinarnih oseb. Po novem zakonu je navajanje imena mrtve osebe in napačne spolnosti postalo kaznivo dejanje, ki se kaznuje z globo do 10.000 evrov.

“Sem iz Nemčije in danes je bil sprejet nov zakon, po katerem lahko enkrat letno spremeniš svoj spol po občutku! Prav tako te napačna spolnost lahko stane do 10.000 €,” je tvitnil uporabnik X, prej znan kot Twitter.

Napačna spolnost je opredeljena kot namerno uporabljanje napačnega spolnega jezika, kot so zaimki, ko se nanašate na nekoga drugega, na primer, sklicevanje na žensko kot “on”. Poimenovanje nekoga pa pomeni, da ga pokličete ali navedete z imenom, ki ga ne uporablja več. Slednje običajno z njegovim rojstnim imenom, iz časa pred spremembo spola.

Glavni cilj nemškega predloga zakona je olajšati pravne spremembe spola za trans, interspolne in nebinarne osebe. Po sedanjih pravilih morajo posamezniki predložiti dve psihološki oceni, da zakonito spremenijo svoj spol. Ljudje, ki so šli skozi ta postopek, so se pritoževali, da je dolgotrajen, drag in ponižujoč.

Globa do 10.000 evrov

Predlog zakona sicer omenja najvišjo globo do 10.000 evrov, vendar ne za navedbo napačnega imena ali lažnega spola. Pravzaprav gre za zlonamerno razkrivanje zaupnih informacij, kot je razkritje predhodno dodeljenega spola nekoga proti njegovi volji. Glede na spletno stran nemškega ministrstva za družinske zadeve se predhodno dodeljenega spola osebe ne sme razkriti ali raziskovati brez privolitve osebe. Vendar obstajajo izjeme od tega pravila, zlasti ko gre za kazenski pregon.

“V [predlogu zakona] ni splošne prepovedi “napačne spolnosti” ali “usmrtitve”, pravi vladna spletna stran. Ministrstvo še vztraja, da se “upošteva le naklepno ravnanje, ker malomarna dejanja niso sankcionirana”. Kljub temu pa je intenzivno ustrahovanje trans osebe že kaznivo po zakonu, saj se šteje za nadlegovanje.

Predlagani “zakon o samoodločbi” je paradni konj koalicijske vlade socialdemokratskega kanclerja Olafa Scholza in mora še biti predložen državnemu parlamentu v odobritev. Če bo zakon sprejet, bo Nemčija omogočila, da se pridruži seznamu nekaj držav v Evropi, ki so že sprejele pravno načelo samoodločbe, vključno z Belgijo, Španijo, Irsko, Luksemburgom in Dansko.

vir Foto: Pexels Portal24