Nemčija odprla prvo rafinerijo litija v Evropi
Podjetje AMG Lithium je v Bitterfeld-Wolfenu v Nemčiji odprlo prvo evropsko rafinerijo litija. Ta zgodovinski projekt je bil dokončan v dobrih dveh letih in je stal približno 140 milijonov evrov. Nova rafinerija bo igrala ključno vlogo v evropskem prehodu na e-mobilnost, saj bo proizvedla dovolj litijevega hidroksida za letno proizvodnjo baterij za približno 500.000 električnih avtomobilov.
Večina surovega litija bo v obrat prihajala iz Brazilije, kjer ga bodo v Nemčiji predelali v litijev hidroksid, material, ki je združljiv z baterijami za električna vozila (EV). Rafinerija bo proizvajala približno 20.000 ton litijevega hidroksida letno, kar bo bistveno prispevalo k zadovoljevanju rastočega povpraševanja po baterijah za električna vozila, ki temelji na globalnem prehodu na zeleno energijo.
Litij je ena najpomembnejših surovin za proizvodnjo litij-ionskih baterij, ki so trenutno najbolj uporabljene baterije v električnih in hibridnih vozilih. Njihova zmožnost shranjevanja velike količine energije na majhnem prostoru omogoča daljši doseg in večjo zmogljivost teh vozil. Generalni direktor AMG Lithium Stefan Scherer je poudaril, da so litij-ionske baterije “nepremagljive”, ko gre za razmerje med zmogljivostjo in dosegom.
Za Evropo je lastna proizvodnja litija strateškega pomena. EU si že od leta 2020 prizadeva zmanjšati odvisnost od zunanjih dobaviteljev kritičnih surovin, kot je litij. V prihodnje naj bi v rafineriji predelovali tudi litij iz evropskih rudnikov, na primer iz Portugalske in Rudnih gor.
Nova rafinerija predstavlja pomemben korak k evropski energetski neodvisnosti in trajnostni prihodnosti mobilnosti.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay