Nemčija po letih razprav delno legalizira konopljo
Po dolgoletnih javnih razpravah je nemški Bundestag danes sprejel zakon o delni legalizaciji konoplje. Vladni predlog, ki predvideva nadzorovano dovoljenje uporabe konoplje z določenimi omejitvami, je bil pred tem deležen številnih kritik. Za legalizacijo je glasovalo 407 poslancev, proti pa jih je bilo 226, poroča Deutsche Welle.
Za polnoletne osebe bo od 1. aprila možno pridelovanje in posedovanje konoplje za osebno uporabo. Posamezniki, starejši od 18 let, bodo smeli na javnih mestih posedovati do 25 gramov konoplje. Prav tako bodo lahko gojili do treh rastlin konoplje in imeli v posesti do 50 gramov konoplje za osebno uporabo.
Od 1. julija bodo v Nemčiji dovoljeni tudi klubi za nekomercialno rejo konoplje. V t. i. “kulturnih združenjih” bodo lahko odrasli člani z nemškim stalnim prebivališčem skupaj gojili konopljo in jo prodajali med seboj za osebno uporabo, pri čemer bo omejitev 50 gramov na člana na mesec.
Zakon prav tako omogoča osebam, obsojenim zaradi posedovanja ali gojenja manjših količin konoplje (do 25 gramov ali največ treh rastlin), da zahtevajo izbris svojega imena iz zveznega registra obsodb.
Kljub legalizaciji bodo veljale določene omejitve. Javna potrošnja konoplje bo prepovedana v šolah, športnih objektih in v njihovi neposredni bližini (100 metrov zračne črte od vhoda). V peš conah bo kajenje konoplje do 20. ure prepovedano. Mladoletniki, ki bodo zasačeni s konopljo, bodo morali sodelovati v intervencijskih in preventivnih programih. Vlada načrtuje, da bo v 18 mesecih po uveljavitvi zakona pripravljena prva ocena učinkov legalizacije, zlasti v zvezi z zaščito otrok in mladostnikov.
Kako bo zakon deloval?
Minister za zdravje Karl Lauterbach (SPD) je izrazil prepričanje, da bo novi zakon o delni legalizaciji konoplje prinesel znatno zmanjšanje črnega trga, boljšo zaščito otrok in mladih ter varne izdelke za starejše potrošnike. Opozarja, da sedanja politika ni uspešna, saj se število potrošnikov, zlasti med mladimi, nenehno povečuje. Komisar zvezne vlade za problematiko drog Burkhard Blienert (SPD) pričakuje, da bo prepoved kajenja trave z delno legalizacijo postala učinkovitejša. Trenutna kriminalizacija namreč ne prispeva k zdravstveni varnosti.
Vendar pa so se pojavila opozorila iz zdravniških združenj in nekaterih politikov, vključno s člani vladajoče stranke SPD. Nemško sodniško združenje je izrazilo skrb, da bo predvidena amnestija povzročila preobremenitev sodstva z več kot 100.000 primeri ponovne obravnave kaznivih dejanj, povezanih s posedovanjem in gojenjem konoplje. Zdravniki poudarjajo potencialne nevarnosti konoplje, kot so zasvojenost in trajna poškodba možganov pri rednih uživalcih, mlajših od 25 let.
Kar zadeva dostopnost konoplje, bodo sprva dovoljena “neprofitna” združenja za skupno gojenje in prodajo konoplje članom za osebno uporabo. Krovna organizacija nemških konopljinih klubov pričakuje razmah teh klubov po legalizaciji. Načrtovane “licencirane specializirane prodajalne” zaenkrat ne bodo uvedene. Možnost distribucije konoplje v trgovinah pa se bo raziskovala v drugem koraku z znanstveno podporo v okviru regionalnih modelnih projektov po dogovoru z Evropsko komisijo.
Kakšna bodo pravila za kanabis klube?
Predlagana nepridobitna društva lahko štejejo do 500 članov, ki morajo biti stari vsaj 18 let. Klubi bodo morali imenovati posebne pooblaščence za zaščito mladih, zasvojenosti in preventivo, pri čemer jim je oglaševanje prepovedano. Poleg tega članstvo v več klubih za posameznika ne bo mogoče.
Določene so tudi količinske omejitve: članom se lahko izda največ 25 gramov konoplje na dan in največ 50 gramov na mesec. Za mlajše od 21 let bo veljala omejitev 30 gramov na mesec, z dodatno omejitvijo glede vsebnosti THC. Uživanje konoplje v prostorih klubov in točenje alkohola bo prepovedano, prav tako bo določena minimalna razdalja med društvi in vzgojno-izobraževalnimi ustanovami.
V nadaljevanju razprave se pojavlja ideja o modelnih projektih, ki bi preizkušali “komercialne dobavne verige” od proizvodnje do distribucije in prodaje konoplje v specializiranih trgovinah. Ti projekti bi se izvajali v različnih okrožjih in zveznih državah, znanstveno spremljanje pa bi trajalo največ pet let, pri čemer bi bili omejeni na določeno območje prebivalcev. Cilj je preučiti vplive na zdravje, zaščito mladih in črni trg.
Minister za zdravje Karl Lauterbach je opozoril, da kljub načrtom za nadaljnje korake obstaja možnost, da bo projekt ostal le pri prvem koraku izvedbe.
[Vir: Deutsche Welle]; Portal24