Nepremičninski davek: Smrtna past za slovenske upokojence

Boštjan M. Turk [Foto: Zajem zaslona/Nova24TV]

Nepremičninski davek: Smrtna past za slovenske upokojence

V državi se pripravlja usoden napad na državljane, po katerem nič več ne bo, kot je bilo do sedaj: “Po eno nepremičnino ima 670.507 lastnikov, po dve nepremičnini 186.365 lastnikov, po tri ali več pa 73.915 lastnikov.” (vir). Obstajajo tudi alternativni viri (javna razprava), ki predstavljene številke sicer še stopnjujejo. Komu verjeti, Golobu (Gursu), to je tako imenovanim uradnim institucijam Republike Slovenije, ali virom iz razprave (glasu ljudstva), prepuščamo bralcu. Problem pa v obeh primerih ostaja nadvse pereč in zadeva skoraj vsakega državljana. Kajti številke, najsi upoštevamo mnenje iz javne razprave ali tisto od Gursa, zadevajo večino državljanov.

Vse, kar ste ustvarili ali so ustvarili vaši predniki, bo obdavčeno po sistemu enega ali celo dveh odstotkov. Ivan Simič se je o tem izrazil na naslednji način: “Če držijo navedbe medijev, da bodo druga, …. nepremičnina obdavčene z dvema odstotkoma, to pomeni, da bo lastnik v času življenja moral računati na dvojno kupnino. Prvo bo dal za nakup nepremičnine, drugo pa državi prek davka, zato ker ima to nepremičnino.

Ljudje to morajo slišati. Kajti mnogi od večine Slovencev, ki imajo v lasti dve oziroma tri nepremičnine, številke dveh odstotkov pri davku na slednje ne razumejo kot nekaj usodnega. A to v resnici je. Če imate nepremičnino in ste morda kakšno še podedovali od vaših prednikov (sedaj pa jo nameravate kot doto zapustiti svojim otrokom), bo le-ta obdavčena toliko, da boste v dvajsetih letih z davki plačali polovico njene vrednosti.

Brezizhoden položaj

V docela brezizhodnem položaju se bodo tako znašli upokojenci, ki imajo kakšen vikend (še posebno na Hrvaškem). Davek na nepremičnine jih bo dobesedno prisilil, da večino svojega imetja prodajo. Podobno drži za vse nepremičnine, ki so ocenjene nad 200.000 evrov. Če presegajo 160 m2 ali če predstavljajo vikend, bodo pomenile smrtno past za lastnika, še posebno če živi od pokojnine.

Enako bo z večino lastnikov pomembnejše druge ali tretje nepremičnine (med njimi je po logiki razvoja veliko upokojencev). Na dolgi rok jim bo… več na Požareport.

(Dr. Boštjan M. Turk je doktor pariške Sorbonne, profesor na Univerzi v Ljubljani, član Evropske akademije znanosti in umetnosti ter redni komentator televizijske oddaje Faktor)

Portal24; Foto: Zajem zaslona/Nova24TV