“Neprofitna stanovanja”: Po novem bi najemnina vključevala dodatek za vzdrževanje
Vlada je v javno obravnavo poslala obsežen zakonodajni paket, ki prinaša pomembne spremembe na področju stanovanjske politike. Paket vključuje novelo stanovanjskega zakona, ki naj bi izboljšala delovanje stanovanjskih skladov, ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, s katerim bo zagotovljenih 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj, poroča 24ur. Namen zakonodaje je v naslednjih desetih letih omogočiti milijardo evrov za izgradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je ob tem poudaril, da trenutno poteka tudi pregled zemljišč v javni lasti, primernih za gradnjo, pri čemer so jih doslej identificirali že več kot 500 po vsej državi.
Zakonodajni paket, ki ga je vlada pripravila v sodelovanju s stanovanjskimi skladi, občinami in drugimi deležniki, predstavlja pomemben korak k reševanju stanovanjske problematike. Kot je po poročanju 24ur dejal minister Maljevac, je cilj zagotoviti sistemsko financiranje in pospešiti gradnjo javnih najemnih stanovanj. “Obadva predloga zakonov sta nastala na podlagi intenzivne razprave s skladi, občinami in tudi drugimi deležniki na področju stanovanjske politike. V zadnjih dveh letih smo zelo intenzivno delali na terenu, poskušali zaznati težave, s katerimi se srečujejo tako občine kot lokalni skladi in zakona, ki sta na mizi, sta rezultat tega dela,” je poudaril minister. Dodal je še: “Verjamem, da smo osnovne težave z njima naslovili.”
Minister je izpostavil, da bo zakonodaja omogočila znatna finančna vlaganja. “S tem namenom smo zagotovili skupaj milijardo evrov za gradnjo, samo v tem mandatu že 251 milijonov, potem pa bo do leta 2035 vsako leto sledilo 100 milijonov evrov letno,” je pojasnil. Sredstva bodo namenjena Stanovanjskemu skladu Republike Slovenije (SSRS) za gradnjo in nakup stanovanj ter sofinanciranje občinskih projektov, del pa bo preko SID banke zagotovljen za ugodna posojila z nizko obrestno mero.
Zaznali več kot 500 zemljišč v javni lasti, primernih za gradnjo stanovanj
Eden od ključnih izzivov pri gradnji javnih najemnih stanovanj je zagotavljanje primernih zemljišč. Minister Maljevac je potrdil, da je pregled zemljišč v javni lasti v zaključni fazi, doslej pa so jih identificirali že več kot 500. Po poročanju 24ur si ministrstvo prizadeva tudi za izboljšanje pogojev za zagotavljanje zemljišč s spremembami zakona o urejanju prostora, ki ga pripravlja ministrstvo za naravne vire in prostor. Poleg tega novi zakon predvideva možnost brezplačne odsvojitve zemljišč za gradnjo v korist javnih oseb ter vzpostavitev služnosti in stavbnih pravic na nepremičninah v lasti države ali občin.
Pomembna novost, ki jo prinaša novela stanovanjskega zakona, je sprememba pri obračunavanju neprofitne najemnine. Ta je po oceni ministrstva trenutno močno podcenjena in ne zagotavlja dovolj sredstev za vzdrževanje stanovanj. “Občine tovrstna stanovanja velikokrat dojemajo kot breme, marsikatere se odločijo tudi za prodajo. Tudi zaradi tega se v zadnjih 20 letih fond javnih najemnih stanovanj ni povečeval,” je opozoril minister Maljevac. Po novem bi najemnina vključevala dodatek za vzdrževanje, ki bi bil višji pri starejših stanovanjih, spremembe pa bi uvedli postopoma. V Ljubljani bi se na primer najemnina s sedanjih treh do 6,5 evra na kvadratni meter zvišala na pet do sedem evrov, kar bi skupne prihodke od najemnin povečalo za 20 do 40 odstotkov.
Subvencije
Za blažitev finančnih posledic za najemnike so predvidene subvencije. Po novem bi občine prevzele subvencioniranje tržnih najemnin, država pa bi financirala subvencije za javna najemna stanovanja. Po oceni ministrstva se bodo izdatki države za subvencije povečali z 12,8 milijona evrov v letu 2025 na 20,4 milijona evrov v letu 2030.
Poleg zakonodajnih sprememb ministrstvo pripravlja tudi nov nacionalni stanovanjski program za obdobje po letu 2025, saj se sedanji program izteče letos. “Ampak v tem obdobju, od leta 2015 do 2025, je bilo za gradnjo stanovanj s strani države danih samo 13,8 milijona evrov. Ko govorimo o gradnji, so bile žal obljube velikokrat samo na papirju in niso bile realizirane,” je kritično ocenil minister. Osnutek novega programa naj bi bil za javno razpravo pripravljen do pozne jeseni letos.
Po poročanju 24ur novela stanovanjskega zakona prinaša tudi poenostavitev postopkov za oddajanje stanovanj, vključno z ukinitvijo nekaterih prednostnih kategorij in zmanjšanjem birokratskih ovir. Polovica stanovanj bo namenjena socialno šibkejšim, preostala pa širši populaciji, pri čemer bodo občine lahko postavile specifične pogoje, na primer za mlade ali določene poklicne profile.
Portal24; Foto: Žan Kolman/UKOM