Netanjahu vztraja: Izrael ne bo prekinil napadov na Hezbolah

Benjamin Netanjahu, [Foto: president.gov.ua/Wikimedia Commons]

Netanjahu vztraja: Izrael ne bo prekinil napadov na Hezbolah

[Vir: The Guardian] – Izraelski premier Benjamin Netanjahu je zavrnil pozive ZDA, Francije in drugih zaveznikov k takojšnjemu premirju med Izraelom in Hezbolahom v Libanonu. Kljub diplomatskim prizadevanjem za ustavitev konflikta, ki se širi iz Gaze na severni del Izraela, Netanjahu trdi, da bodo izraelske vojaške operacije proti Hezbolahu potekale naprej, dokler ne bodo dosegli vseh svojih vojaških ciljev.

Napetosti na severu so se stopnjevale po začetku izraelske vojne proti Hamasu v Gazi 7. oktobra, kar je sprožilo intenzivno raketno obstreljevanje iz Libanona proti severnemu Izraelu. V zadnjih dneh je Izrael izvedel številne zračne napade, med katerimi je v četrtek umrlo 92 ljudi, vključno z visokim poveljnikom Hezbolaha.

Ameriško-francoski predlog za prekinitev ognja

ZDA in Francija sta v sredo pozvali k takojšnji prekinitvi sovražnosti na meji med Libanonom in Izraelom. Predlagata 21-dnevno premirje, ki bi ustvarilo prostor za diplomatska prizadevanja in preprečilo širjenje konflikta. Ameriški uradniki so izrazili optimizem, da bo Netanjahu sprejel ta predlog, saj so menili, da je bil izraelski premier v celoti seznanjen z vsemi podrobnostmi načrta.

Kljub temu pa je Netanjahujev urad predlog zavrnil kot nerelevantnega za izraelsko strategijo. Netanjahu je v New Yorku, kjer se je pripravljal na govor v Generalni skupščini Združenih narodov, ponovno poudaril, da se bodo vojaške operacije nadaljevale, dokler ne bo dosežena varna vrnitev izraelskih prebivalcev, ki so bili zaradi Hezbolahovih napadov prisiljeni zapustiti svoje domove.

Libanon pod pritiski, kriza ogroža državo

Libanonski zunanji minister Abdallah Bouhabib je na Generalni skupščini ZN opozoril na hudo krizo, s katero se spopada njegova država zaradi izraelskih napadov. Bouhabib je podprl ameriško-francosko pobudo in pozval k diplomatskemu reševanju konflikta, saj meni, da je to edina pot za preprečitev nadaljnjega prelivanja krvi. Prav tako je poudaril, da dolgoročna rešitev tega konflikta zahteva ureditev na podlagi dveh držav.

Izraelski napadi na Libanon so povzročili velike izgube med civilisti, med njimi tudi sirskimi begunci, ki so se v Libanon zatekli pred vojno v Siriji. Po podatkih libanonskega ministrstva za zdravje je bilo v zadnjih dneh ubitih okoli 700 ljudi, od tega približno četrtina žensk in otrok.

Omejeni upi na premirje, nadaljevanje vojaških operacij

Medtem ko Zahodni diplomati upajo, da bo Netanjahu spremenil svoje stališče, izraelska vlada vztraja pri nadaljevanju vojaških operacij. Obrambni minister Yoav Gallant je napovedal nadaljevanje “operacij za uničenje Hezbolahove infrastrukture in eliminacijo njihovih teroristov”. Izrael si prizadeva za uničenje Hezbolahovih raketnih zmogljivosti in vzpostavitev pogojev, ki bi omogočili varno vrnitev izseljenih prebivalcev severnega Izraela.

Kljub temu pa je Bela hiša prepričana, da bi premirje na severu omogočilo tudi prostor za pogajanja med Izraelom in Hamasom o izpustitvi izraelskih talcev. John Kirby, tiskovni predstavnik Bele hiše za nacionalno varnost, je dejal, da ameriška vlada meni, da bi lahko začasna prekinitev ognja olajšala nadaljnja pogajanja o ustavitvi spopadov v Gazi.

Zaskrbljenost nad nadaljnjo eskalacijo konflikta na libanonsko-izraelski meji je izrazilo tudi Združeno kraljestvo, ki je poslalo vojaške enote na Ciper, da bi bile pripravljene na morebitno evakuacijo civilistov iz Libanona. Britanski obrambni minister je ob tem pozval Netanjahuja, naj upošteva pozive mednarodne skupnosti k premirju, saj bi to lahko preprečilo širitev konflikta.

Netanjahujev izziv: notranje in zunanje pritiski

V Izraelu pa se Netanjahu sooča tudi z notranjimi političnimi pritiski. Njegov minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je zagrozil, da njegova stranka ne bo več podpirala vlade, če se bo Netanjahu strinjal s premirjem s Hezbolahom. Ben-Gvir trdi, da bi morala izraelska vojska nadaljevati z bojem proti Hezbolahu, dokler se izraelski sever ne bo povsem varno stabiliziral.

Hkrati se nekateri opozicijski politiki, kot je Yair Golan, zavzemajo za krajše premirje, da bi videli, kako učinkovito bi bilo pri ustavitvi nasilja. A večina izraelskih političnih voditeljev podpira nadaljevanje vojaških operacij, vključno z morebitnim kopenskim vdorom v Libanon, ki ga je izraelska vojska že začela načrtovati.

Portal24; Foto: president.gov.ua/Wikimedia Commons