Neuradno: Ustavno sodišče odpravilo zadržanje novele zakona o RTV Slovenija

Neuradno: Ustavno sodišče odpravilo zadržanje novele zakona o RTV Slovenija

Po neuradnih informacijah N1 je Ustavno sodišče odpravilo začasno zadržanje izvajanja dela novele zakona o RTV Slovenija. Za umik obdržanja naj bi glasovali štirje sodniki: Matej Accetto, Rajko Knez, Katja Šugman Stubbs in Špelca Mežnar. Rok Svetlič naj bi glasoval proti, sodnika Marko Šorli in Klemen Jaklič pa naj ne bi glasovala. To pomeni, da se lahko novi svet RTV Slovenija dokončno konstituira.

Sredi februarja je Ustavno sodišče začasno zadržalo izvršitev treh prehodnih določb novele zakona o RTVS, ki urejajo dokončno konstituiranje sveta zavoda in posledično drugih novih organov RTV Slovenija. To je pomenilo, da je ta programski in nadzorni svet nadaljeval delo v skladu z dosedanjim zakonom o RTVS, medtem ko je generalni direktor, direktor radia in direktor televizije opravljal svoje naloge kot vršilca ​​dolžnosti, torej so se ukvarjali zgolj s tekočimi posli, ki tako omogočajo. nemoteno delovanje javne radiotelevizije.

Ustavno sodišče je dopustilo izvolitev članov novega sveta RTVS kljub zadržanju. Vanj je bilo izvoljenih pet predstavnikov zaposlenih na javni radioteleviziji: Gregor Drnovšek, Sašo Hribar, Boštjan Ogris, Robert Pajek in Luka Zebec. Svet delavcev RTVS je za svojega predstavnika izvolil Ilinko Todorovski.

Predstavniki

Andrea Bartole in Robert Požonec sta predstavnika italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti v novem svetu RTVS. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na podlagi poziva registriranim verskim skupnostim izbrala predstavnico Evangeličanske cerkve Klaudija Sedarja. Varuh človekovih pravic pa je na podlagi poziva nevladnim organizacijam s področja varstva človekovih pravic in svoboščin imenoval direktorja Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij Gorana Forbicija.

Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) je na predlog Znanstvenoraziskovalnega sveta SAZU v svet RTVS imenovala filozofa Tadeja Troho, Informacijsko pooblaščenko pa je imenovala novinarko Špelo Stare, ki jo je predlagalo Društvo novinarjev Slovenije.

Olimpijski komite Slovenije je imenoval nekdanjega kajakaša Andraža Vehovarja. Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja je imenoval direktorico okoljske nevladne organizacije Umanotera, Gajo Brecelj. Nacionalni svet za kulturo je imenoval novinarja Igorja Prasla in režiserja Aleša Novaka. Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije pa je imenoval Andreja Trtnika.

Postopek razrešitve brezpredmeten

Po sedanjem sklepu ustavnega sodišča postane predlog koalicijskih strank, ki so predlagale postopek razrešitve devetih članov dosedanjega programa sveta RTV Slovenija, brezpredmeten. Ti člani so: Slavko Kmetič, Alojzij Bogataj, Leon Oblak, Ivan Štuhec, Žiga Kušar, Alenka Gotar, Andrej Prebil, Jelka Stergel in Rok Hodej. Očitali so jim, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS, Andreja Graha Whatmougha, januarja 2021. Prav tako jim očitajo opustitev dolžnosti pri razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS), Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali ukrepa za odpravo te nezakonitosti.

vir Foto: STA Portal24