Neverbalna komunikacija: Kaj fotografija razkriva o posamezniku?

Neverbalna komunikacija: Kaj fotografija razkriva o posamezniku?

Razumevanje osebe na podlagi fotografije je pogosto zahtevno in nezanesljivo. Običajno je odgovor na vprašanje, kaj fotografija o nekom razkriva, zaradi pomanjkanja konteksta in težav pri odkrivanju možnega načrtnega zavajanja (prikrivanja), negotov, a je slednje izziv tudi pri osebnih stikih.

K nerealnim pričakovanjem glede analize fotografij lahko pripomorejo tudi televizijske serije. Čeprav lahko nekatere fotografije, ki niso zaigrane omogočijo vpogled v odnose ali težave, so ti primeri redki. Fotografije, zlasti prirejene, redko razkrijejo, kaj posamezniki mislijo, čutijo ali nameravajo. Odsotnost natančnega konteksta in neznani dogodki, ki spremljajo fotografijo, dodatno otežujejo razlago.

Za tiste, ki jih zanima neverbalna komunikacija, je tukaj 10 premislekov pri analizi fotografije… več na Govorica telesa.

Govorica telesa: Dotikanje samih sebe in kako to razumeti? Zakaj se dotikamo obraza?

Obraza se pogosto nezavedno dotikamo. Ste se kdaj vprašali, zakaj tako pogosto vidimo ljudi, ki se med razmišljanjem dotikajo obraza? Zakaj dojenčki, ko se zbudijo, raztegnejo roke in razprejo prste? Zakaj se tako pogosto dotikamo obraza v stresnih situacijah? Nanizali bomo nekaj od razlogov za to obnašanje in pomen obraza kot naše glavne točke za pomiritev.

Samopomirjanje skozi dotikanje

Dotikanje obraza ima korenine v naši potrebi po pomiritvi samega sebe. Ko se nežno tapkamo s prsti ali se dotikamo različnih delov obraza, nas to ponavljajoče se vedenje pomirja in zmanjšuje stres. Pri dojenčkih to dotikanje izvira iz refleksov, ki so imeli evolucijski pomen za preživetje. Dojenčki so se ob rojstvu morali držati za materine lase, da bi se izognili nevarnosti, kar je bilo ključno za preživetje v divjini… več tukaj.

Foto: Freepik; Portal24