Notre Dame pred ponovnim odprtjem: Bo vstop zdaj plačljiv?

ByAna Koren

26. oktobra, 2024 ,
Notre Dame [Foto: Portal24]

Notre Dame pred ponovnim odprtjem: Bo vstop zdaj plačljiv?

Več tednov pred težko pričakovanim ponovnim odprtjem pariške katedrale Notre Dame, ki je bila aprila 2019 uničena v požaru, se v Franciji zaostruje razprava o vstopnini. Predlog, da bi turisti plačali simboličnih 5 evrov za vstop v to svetovno znano gotsko mojstrovino, ki je pomemben del francoske kulturne dediščine, je postavila francoska ministrica za kulturo Rachida Dati, poroča The Guardian. Namen te vstopnine naj bi bil ohraniti verske objekte po vsej Franciji, vendar se ideja sooča z močnim nasprotovanjem francoske rimskokatoliške cerkve, ki zagovarja brezplačen dostop do cerkva za vse.

Ministrica Dati je poudarila, da bi lahko simbolična vstopnina letno zbrala do 75 milijonov evrov, ki bi bili v celoti namenjeni ohranjanju francoske verske dediščine. Po njenih besedah bi Notre Dame tako “rešila vse cerkve v Franciji”, kar bi bilo veličasten simbol nacionalne solidarnosti. Predlog je dobil podporo nekaterih pomembnih političnih akterjev, vključno z notranjim ministrom Brunom Retailleaujem, ki je izrazil prepričanje, da je prispevek za ohranitev dediščine smiselna poteza.

Primeri iz drugih evropskih držav kažejo, da zaračunavanje vstopnin za katedrale ni novost. Na primer, vstopnice za milanski Duomo stanejo med 10 in 30 evrov, za baziliko svetega Marka v Benetkah 3 evre, za britanske katedrale, kot sta Westminstrska opatija in katedrala svetega Pavla, pa med 17 in 30 funtov. Vendar se v Franciji soočajo s posebnimi zakonodajnimi omejitvami, saj je zakon iz leta 1905, ki je uvedel ločitev cerkve od države, določil, da vstop v cerkvene prostore ne sme biti predmet davkov ali drugih dajatev, navaja The Guardian.

Nasprotovanje francoske katoliške cerkve in zakonodajne ovire

Francoska katoliška cerkev vztraja pri brezplačnem dostopu do verskih objektov za vse, ne glede na vero ali finančne zmožnosti. Škofija Notre Dame je v uradni izjavi opozorila, da bi vstopnina za katedralo močno omejila dostop ljudi do enega najpomembnejših verskih objektov v državi. Dodatno je opozorila, da bi bilo logistično težko zagotoviti razlikovanje med turisti in verniki, ki bi želeli katedralo obiskati za molitev. Pravna strokovnjakinja Maëlle Comte je pojasnila, da zakon iz leta 1905 sicer dopušča zaračunavanje vstopnine za dostop do posebnih delov cerkvenih objektov, kot so zvoniki ali kripte, ne pa za splošni dostop do stavbe.

Kot navaja The Guardian nekateri pravni strokovnjaki menijo, da bi lahko vlada zakon iz leta 1905 spremenila, če bi za to našla politično voljo, vendar se postavlja vprašanje, ali bi bila takšna poteza sploh izvedljiva in zaželena. Predlog se torej sooča z dvema pomembnima izzivoma: teološkimi vrednotami, ki zagovarjajo prost dostop do verskih objektov, in zakonskimi omejitvami, ki bi lahko v prihodnosti zahtevale spremembo ali prilagoditev.

Možnosti za kompromis in prihodnost ohranjanja kulturne dediščine

V luči teh razprav je Ariel Weil, župan osrednjega Pariza, predlagal alternativne rešitve, kot je prostovoljni prispevek, ki bi ga obiskovalci lahko prispevali ob vstopu. Tovrstna shema bi omogočila zbiranje sredstev brez prisilnega obremenjevanja obiskovalcev. Po mnenju Stéphana Berna, svetovalca predsednika Emmanuela Macrona za dediščino, pa bi bilo smiselno, da bi obiskovalci, ki prihajajo kot turisti, simbolično prispevali za ohranitev tega kulturnega zaklada, čeprav se o tem še vedno krešejo mnenja.

Vprašanje prispevkov turistov za ohranjanje kulturne dediščine ostaja del širše razprave o ohranjanju verskih objektov v Franciji, saj je skoraj 500 cerkva v tako slabem stanju, da so zaprte za javnost, in 5000 objektov ogroženih. Francoska dobrodelna ustanova za nacionalno dediščino, Fondation du Patrimoine, je pozdravila predlog vstopnine za Notre Dame, saj bi zbrana sredstva lahko pomagala pri ohranjanju številnih verskih objektov, ki jih pesti finančna kriza.

Portal24; Foto: Portal24