Nov izbruh opičjih koz v Afriki: WHO sklicuje odbor za nujne primere

ByAna Koren

9. avgusta, 2024 , , ,

Nov izbruh opičjih koz v Afriki: WHO sklicuje odbor za nujne primere

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Tedros Ghebreyesus, je objavil, da bo v skladu z mednarodnimi zdravstvenimi predpisi, da oceni resnost novega izbruha opičjih koz (Mpox) v Afriki sklical Odbor za nujne primere. Odbor bo odločal, ali trenutni izbruh predstavlja Izredne razmere na področju javnega zdravja mednarodnega pomena (PHEIC), kar bi lahko bil korak bližje razglasitvi nove pandemije.

Na tiskovni konferenci, ki je potekala na sedežu WHO v Ženevi, je Tedros pojasnil, da novi sev opičjih koz, ki je bil odkrit v desetih afriških državah, vključno z Demokratično republiko Kongo, povzroča veliko zaskrbljenost. Kongo, ki je že v preteklosti bil žarišče izbruhov opičjih koz, zdaj predstavlja več kot 95 odstotkov vseh novih primerov in smrti. Še bolj zaskrbljujoče je, da se je novi sev začel hitro širiti izven Konga v druge države Srednje Afrike, kot so Burundi, Ruanda, Kenija in Uganda.

“Od začetka leta je bilo prijavljenih več kot 14.000 primerov in 511 smrtnih primerov, kar je več kot v celotnem lanskem letu,” je poudaril Tedros. Še posebej skrb vzbujajoče je dejstvo, da je virus smrtonosen predvsem za otroke. Kar 70 odstotkov registriranih primerov in okoli 85 odstotkov smrti vključuje otroke, mlajše od 15 let.

Relativno enostaven nadzor

Michael Ryan, vodja programa WHO za nujne zdravstvene težave, je na tiskovni konferenci izpostavil, da bi morali biti opičji koz z uporabo klasičnih javnozdravstvenih ukrepov in intervencij, še posebej za tiste, ki imajo dostop do cepiv relativno enostavni za nadzor. Poudaril je, da sta že dve cepivi proti opičjim kozam odobreni za nujno uporabo. Kljub temu je Ryan opozoril Zahod, naj resno vzame izbruh in investira v njegovo zaustavitev, preden se virus razširi v Evropo in Ameriko. Za boj proti opičjim kozam na terenu je zahteval 15 milijonov dolarjev mednarodne pomoči.

Če bo WHO izbruh razglasil za PHEIC, bo to najmočnejše globalno opozorilo, ki ga lahko izda organizacija. PHEIC vključuje določene pravne obveznosti, ki jih morajo države članice izpolniti v skladu z mednarodnimi zdravstvenimi predpisi. Da bi bil izbruh opredeljen kot PHEIC, mora izpolnjevati tri kriterije: biti mora “resen, nenaden, nenavaden ali nepričakovan”, razširiti se mora prek mednarodnih meja in “lahko zahtevati takojšnje mednarodno ukrepanje”.

Širši kontekst delovanja WHO

Vendar pa je treba upoštevati tudi širši kontekst delovanja WHO. Organizacija je bila pred nekaj meseci prisiljena začasno odložiti svojo predlagano “pogodbo o pandemiji”, potem ko ni uspela prepričati držav članic, da osnutek sporazuma ni prvi korak v smeri globalnega prevzema oblasti brez primere. Ta pogodba bi WHO omogočila razglasitev pandemije ob vsakem času in narekovanje javnozdravstvenih ukrepov po vsem svetu. Kljub prilagoditvi osnutka dokumenta, da bi upoštevali pomisleke držav članic, mnoge še vedno vidijo pogodbo kot način za zmanjšanje suverenosti držav.

Ghebreyesus je podaljšal mandat pogajalskemu telesu, ki je zadolženo za prilagajanje osnutka pogodbe, z namenom, da bi bila sprejeta prihodnjo pomlad. Čeprav se WHO sooča s skepticizmom glede svoje vloge pri pandemijah, bi lahko trenutni izbruh opičjih koz služil kot opomnik za nujnost globalnega sodelovanja na področju javnega zdravja.

[Vir: The European Conservative]; Portal24; Foto: Freepik