Nov predsednik FCC kritizira evropske regulacije svobode govora
Novi predsednik Zvezne komisije za komunikacije Združenih držav Amerike (FCC), Brendan Carr, je v svojem prvem večjem nastopu zunaj ZDA ostro kritiziral pravila Evropske unije o moderiranju vsebine. Na Mobile World Congressu v Barceloni je v ponedeljek opozoril, da regulativni pristop EU, zlasti prek Zakona o digitalnih storitvah (DSA), ogroža svobodo govora, poroča Politico. “Obstaja tveganje, da regulativni režim nalaga pretirana pravila, ki niso združljiva z našo tradicijo svobode govora,” je dejal Carr in dodal, da bi lahko evropski pristop vodil v cenzuro, ki je v nasprotju z ameriškimi vrednotami.
Napetosti med EU in ZDA so se znatno zaostrile po vrnitvi Donalda Trumpa na predsedniški položaj. Trumpova administracija tehnološke zakone EU označuje za “čezmorsko izsiljevanje”. Pravijo tudi, da bodo kot odgovor na evropske davke ter globe, naložene ameriškim tehnološkim velikanom uvedli carine. Hkrati Evropska komisija stopnjuje preiskave proti podjetjem, kot so Meta (Facebook in Instagram) ter X Elona Muska, zaradi domnevnih kršitev protimonopolnih pravil in neustreznega moderiranja vsebin.
Trumpova administracija brani ameriška podjetja
Carr, ki ga je Trump imenoval za »bojevnika za svobodo govora«, je na dogodku telekomunikacijske industrije poudaril, da bo administracija odločno branila interese ameriških podjetij. “Če Evropa želi uveljavljati protekcionistične predpise in obravnavati ameriška tehnološka podjetja drugače, bomo jasno izrazili svoje stališče,” je zatrdil. Ob tem je izpostavil, da se svoboda govora po njegovem mnenju v mnogih pogledih umika, pri čemer je pandemijo Covid-19 označil za izgovor vlad za zaostrovanje nadzora. Pohvalil je tudi Trumpova prizadevanja za povrnitev svobode izražanja.
Carr, ki vodi FCC, ameriški regulator za telekomunikacije in radiodifuzijo, je že pred nastopom funkcije obljubil boj proti “cenzurnemu kartelu” tehnoloških velikanov. Prejšnji teden je naslovil pisma na Google, Apple, Meto, Amazon, Microsoft, Pinterest, Snap, Wikimedio in X, v katerih je zahteval pojasnila, kako usklajujejo evropske zahteve DSA z ameriško tradicijo svobode govora ter kakšno vlogo imajo pri tem evropski uradniki.