Nov solidarnostni prispevek vključuje tudi najemnine, dividende in kapitalske dobičke
Nov solidarnostni prispevek vključuje tudi najemnine, dividende in kapitalske dobičke. Po maratonski seji odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, ki je trajala več kot devet ur, so poslanci namreč dosegli dogovor glede vladnega predloga interventnega zakona za zagotovitev hitre pomoči po uničujočih poplavah, ki so prizadele državo v začetku avgusta. Obe strani, tako koalicija kot opozicija, sta vložili vrsto dopolnil k predlogu zakona, s poudarkom na ukrepih za obnovitev po poplavni katastrofi.
Ključna sprememba pri obveznem solidarnostnem prispevku
Eno izmed najbolj odmevnih sprememb v predlogu zakona je širitev osnove za odmero obveznega solidarnostnega prispevka. Koalicija je predlagala dopolnilo, ki ga je tudi podprla, in ki razširja področja, na katera se bo ta prispevek nanašal. Med drugim se bo prispevek obračunal tudi na najemnine, dividende, obresti, kapitalske dobičke in neobdavčene nagrade za poslovno uspešnost. S tem ukrepom želi koalicija pridobiti dodatna sredstva za obnovo po poplavah.
Zakon predvideva možnost organiziranja dveh solidarnostnih delovnih sobot, v katerih bi se tako delodajalci kot delavci odpovedali delu zaslužka, s čimer bi izrazili solidarnost do prizadetih. Alternativno, če delovna sobota ne bi bila izvedljiva, se predvideva obvezni solidarnostni prispevek. Ta bi znašal približno 0,3 odstotka dohodnine za zaposlene in določen odstotek davka na dobiček za podjetja.
Opozicija ostro nasprotuje določenim ukrepom
Medtem ko je koalicija soglasno podprla predlog zakona, pa je opozicija razdeljena. Stranka SDS se je vzdržala glasovanja glede osrednjega dopolnila o obveznem solidarnostnem prispevku. Vodilna stranka opozicije je izrazila odločen nasprotovanje temu prispevku, hkrati pa poudarila potrebo po skrbnem ravnanju z davkoplačevalskim denarjem.
Razdeljena podpora za interventni zakon
Na odboru za infrastrukturo, okolje in prostor je vladni predlog zakona podprlo 9 poslancev koalicije in stranka NSi, medtem ko nihče ni bil proti. Stranka SDS se je vzdržala glasovanja, kljub prvotni napovedi podpore zakonu. Spremembo stališča stranke so povzročile zavrnitve ključnih dopolnil, ki jih je predlagala stranka SDS.
Pričakovanja in negotovosti glede glasovanja
Glede na različne poglede in stališča vladajoče koalicije in opozicije, se napoveduje napeto glasovanje o interventnem zakonu na prihajajoči seji državnega zbora. Kljub nasprotovanju nekaterih strank pa ocenjujejo, da je velika večina poslancev pripravljena sprejeti zakon za zagotovitev nujne pomoči in obnove po poplavah, ki so povzročile obsežno škodo po državi.
Ocenjena škoda zaradi poplav
Po neuradnih ocenah vlade, se škoda, ki jo je povzročila poplavna katastrofa, ocenjuje na več kot 5 milijard evrov. Sprejeti interventni zakon bo v ospredje postavil nujne ukrepe za obnovo infrastrukture, okolja in prostora ter zagotovil pomoč prizadetim prebivalcem.
vir Foto: Twitter/X (Veter) Portal24