Nova era vesoljskih misij: Vesoljsko letalo Radian One odpira pot pogostejšim potovanjem v vesolje

ByAna Koren

6. septembra, 2024 ,
Radiov one [Foto: Zajem zaslona X]

Nova era vesoljskih misij: Vesoljsko letalo Radian One odpira pot pogostejšim potovanjem v vesolje

Ameriško podjetje Radian Aerospace razvija inovativno vesoljsko letalo, imenovano Radian One, ki obljublja revolucionarne spremembe v načinu, kako ljudje potujejo v vesolje. To vesoljsko letalo za večkratno uporabo je zasnovano kot alternativa tradicionalnim navpičnim izstrelitvam raket, kar bi lahko v prihodnosti korenito spremenilo vesoljske misije in vesoljsko raziskovanje.

Radian Aerospace, ustanovljeno leta 2016, si prizadeva oživiti koncept enostopenjskega vesoljskega letala (SSTO), ki bi lahko doseglo vesolje brez potrebe po odmetavanju delov na poti. Ta cilj je ambiciozen, saj so pretekli poskusi, kot je NASA-in program Lockheed Martin X-33, propadli. Kljub temu pa je podjetje odločno pri razvoju vesoljskega plovila, ki bo popolnoma ponovno uporabno in ekonomsko učinkovitejše od trenutnih raketnih tehnologij.

Inovativni pristop k izstrelitvam v vesolje

Radian One je zasnovano za vodoravno izstrelitev, kar ga loči od klasičnih raket. Namesto vertikalnega vzleta uporablja inovativni sistem sani na raketni pogon, ki omogoča, da plovilo pospeši po več milj dolgi tirnici. To plovilu omogoča, da privarčuje gorivo, kar bi lahko posledično znižalo stroške misij in omogočilo bolj prijetno izkušnjo za potnike. Sistem sani prispeva k temu, da letalo začne svojo pot s polnimi rezervoarji goriva, kar poveča učinkovitost celotne operacije.

Letalo je sposobno opraviti do 100 misij, s časom ponovnega zagona že 48 ur po vrnitvi na Zemljo. Prevaža lahko do pet članov posadke in ostane v orbiti do pet dni, kar omogoča izvajanje različnih nalog, kot so znanstvene raziskave, nameščanje satelitov ali druge vesoljske operacije. Te lastnosti bi lahko omogočile, da vesoljske misije postanejo bolj pogoste, dostopne in prilagodljive.

Radian One uporablja tri ključne tehnologije, ki omogočajo njegovo uspešnost kot enostopenjsko vesoljsko plovilo. Prva je že omenjeni sistem sani na raketni pogon, ki pomaga pri izstrelitvi. Druga je posebno zasnovano podvozje, ki zmanjšuje težo letala in je namenjeno zgolj za pristajanje. Tretja tehnologija so krila, ki med vzletom zagotavljajo vzgon, kar zmanjšuje potreben potisk za dosego orbite.

Poslanstvo podjetja presega turizem

Poleg tega, da lahko Radian One prispeva k lažjim in cenejšim vesoljskim potovanjem, pa podjetje poudarja, da njihova misija ni osredotočena na vesoljski turizem. Namesto tega si prizadevajo omogočiti misije, ki bodo izboljšale življenje na Zemlji. To vključuje raziskave v vesolju, proizvodnjo ter opazovanje Zemlje, poleg tega pa tudi hitro globalno dostavo blaga.

Rakete, ki so danes najpogosteje uporabljene za izstreljevanje predmetov v vesolje, veljajo za izjemno drage in neučinkovite. Njihova ponovna uporabnost je omejena, zato zahtevajo ogromne količine goriva, kar povečuje stroške in otežuje pogostejša potovanja. Vesoljska letala, kot je Radian One, pa bi lahko postala bolj ekonomična alternativa, saj zahtevajo manj goriva in omogočajo večkratno uporabo brez velikih prilagoditev.

Podjetje načrtuje, da bo Radian One v polni velikosti pripravljen za testiranja do leta 2028, čeprav bo morda minilo še nekaj let, preden bo dejansko sposoben doseči orbito in izvajati vesoljske misije. Kljub temu je to pomemben korak naprej v prizadevanjih za bolj dostopna, pogosta in zanesljiva vesoljska potovanja.

Če bo razvoj Radian One uspešen, bo ta tehnologija postavila nove standarde v vesoljskem raziskovanju in odpiranju vesolja širši množici, ne le astronavtom in znanstvenikom, temveč tudi širši industriji, ki bi lahko izkoristila možnosti, ki jih ponujajo vesoljske misije.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Zajem zaslona