Nova evropska komisarka Marta Kos konec tedna potuje v Ukrajino
Nova evropska komisarka za širitev EU-ja, Marta Kos, že konec tedna odhaja na pomembno misijo v Ukrajino. Njeno delo bo zaznamoval proces širitve Unije, kjer bo ena ključnih nalog obnova vojne razdejane Ukrajine ter pogajanja za njen vstop v Evropsko unijo. “Ne samo obnova Ukrajine, tudi celoten proces pogajanja za vstop Ukrajine v Evropsko unijo je v mojem portfelju,” je Kos poudarila v oddaji Odmevi.
Skupaj z njo bosta v soboto v Kijev odpotovala še novoizvoljeni predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas, poroča MMC RTV SLO. Kos bo v prihodnjih dneh poleg Ukrajine obiskala tudi Neum v Bosni in Hercegovini. Ob tem je zanikala, da bi konflikt v Ukrajini povsem zasenčil njeno delo na Zahodnem Balkanu.
“Ukrajina po eni strani narekuje tempo, ker je to prvič, da se država kandidatka pogaja med vojno. A to ne pomeni, da bo Zahodni Balkan ostal v ozadju,” je izpostavila Kos. Kot je dodala, je dinamika pogajanj na Balkanu v zadnjem času bolj intenzivna. “Prvič po 10 letih obstaja realna možnost, da v času mojega mandata pripeljemo eno ali celo dve državi do konca pogajanj,” je optimistično napovedala.
Ključna vloga širitve za varnost Evrope
Po poročanju MMC RTV SLO Kosova poudarja, da bo širitev EU-ja kljub gospodarskim izzivom in varnostno-obrambnim vprašanjem ena od prioritet. “Lahko smo slišali našo predsednico Ursulo von der Leyen, ko je govorila o širitvi kot elementu zagotavljanja varnosti. Leta 2024 širitev ni to, kar je bila pred petimi leti. To zdaj pomeni povratek k osnovam, zakaj je EU sploh nastala – zagotavljanje miru in svobode,” je dejala.
Opozorila je na dosedanjo počasnost pogajanj z državami kandidatkami. V zadnjih letih je bilo zaprtih le pet pogajalskih poglavij, a Kosova želi v svojem mandatu znatno pospešiti ta proces. “Upam, da bomo letos na račun Črne gore zaprli še štiri poglavja. Moja vizija pa je, da bi do konca mandata zaprli več kot sto poglavij,” je poudarila.
Sodelovanje z Evropskim parlamentom in nacionalnimi vladami
Na vprašanje o zahtevnem procesu sestavljanja nove Evropske komisije je Kos poudarila, da je evropski politični prostor vse bolj razdrobljen. “Evropski parlament odraža evropske volitve, ki pa ne odražajo vedno predlogov držav članic. Vidimo, da se je parlament obrnil v desno, kar pomeni, da bo vedno težje iskati večino,” je pojasnila.
Čeprav je večina slovenskih evropskih poslancev ni podprla, Kos ne dvomi o prihodnjem sodelovanju z njimi. “Ne znam si predstavljati, da ne bi sodelovala s poslanci. Kakšno bo to sodelovanje, pa bo odvisno tako od komisarjev kot od pričakovanj poslancev,” je dodala in poudarila, da so ta pričakovanja zelo visoka.
Izpostavila je tudi pomen dobrega sodelovanja z nacionalnimi vladami, vključno s slovensko. Po poročanju MMC RTV SLO Kosova verjame, da lahko EU z okrepljenim dialogom med članicami in kandidati okrepi svojo notranjo stabilnost in geopolitični vpliv.
Portal24; Foto: Laurie DIEFFEMBACQ/EP/GOV.si]