Nova KBM in SKB postajata OTP: Kaj morate vedeti kot komitent?
Združitev Nove KBM in SKB banke v banko OTP bo največja bančna združitev v zgodovini Slovenije, ki bo vplivala na številne komitente obeh bank. Po pravni združitvi, ki bo izvedena 30. avgusta, bo nova banka OTP postala največja banka v Sloveniji po številu komitentov in druga največja po bilančni vsoti. Sedež združene banke bo v Ljubljani, kmalu pa bodo uvedli tudi nov logotip, ki bo postopoma zamenjal obstoječa logotipa Nove KBM in SKB banke.
Poslovna združitev, ki bo dejansko začela veljati 1. septembra, bo prinesla nekaj sprememb za komitente, še posebej za tiste, ki so do zdaj poslovali s SKB banko. Medtem ko za komitente Nove KBM ne bo večjih sprememb, bodo morali komitenti SKB banke od 1. septembra naprej uporabljati novo številko transakcijskega računa. To pomeni, da bodo morali novo številko sporočiti svojim delodajalcem ter vsem, s katerimi imajo sklenjene trajnike. Vendar pa sprememba številke računa ne bo vplivala na stanje na računu, obstoječe limite ali trajne naloge. Vsi prilivi na stare SKB račune bodo do konca novembra samodejno preusmerjeni na nove OTP račune, prav tako bodo avtomatsko prenesene vse SEPA direktne obremenitve.
Za komitente bo pomembno tudi, da bodo vse obstoječe kreditne pogodbe ostale nespremenjene. Kljub temu pa bodo morali tisti, ki imajo denarne vloge pri obeh bankah, paziti, da njihovi skupni depoziti ne presegajo 100.000 evrov, saj so vloge zajamčene le do te vsote.
Krajša nedostopnost nekaterih bančnih storitev
Združitev bo prinesla tudi krajšo nedostopnost nekaterih bančnih storitev. Od 30. avgusta do 2. septembra bodo poslovalnice zaprte, SKB-jevi digitalni kanali bodo prenehali delovati, plačevanje prek aplikacije Flik pay pa bo začasno onemogočeno. Nova plačila bodo izvedena prek aplikacije mdenarnica. Kljub temu bodo plačila z debetnimi in kreditnimi karticami ter dvigi gotovine na bankomatih večinoma potekali nemoteno, z izjemo nekaterih omejitev v večernih urah.
Pomembno je, da banka opozarja komitente na varnostne ukrepe. Komitenti naj bodo previdni, saj banka nikoli ne bo zahtevala gesla za dostop do spletne ali mobilne banke prek elektronske pošte ali telefona. Zato naj komitenti nikoli ne razkrivajo svojih gesel ali podatkov o bančnem računu.
Združitev obeh bank poteka že od februarja 2023, ko je skupina OTP zaključila nakup Nove KBM, ki se je pred tem začela širiti na slovenski trg z nakupom SKB banke leta 2019. Združena banka bo imela več kot 900 bančnih točk po vsej Sloveniji, kar jo bo uvrstilo med največje igralce na slovenskem bančnem trgu.
Čeprav je združitev skoraj zaključena, ostaja odprto vprašanje novega vodstva združene banke. Trenutni predsednik uprave Nove KBM, John Denhof, je namreč napovedal, da bo s koncem leta zapustil svoj položaj. Denhof je poudaril, da pričakuje, da bo operativna združitev potekala gladko, kar bo v veliki meri olajšalo prehod za komitente SKB banke.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels