Nova komisija von der Leyen: Kdo drži vajeti gospodarske moči v EU?

Bruselj, EU [Foto: Pixabay]

Nova komisija von der Leyen: Kdo drži vajeti gospodarske moči v EU?

Nova Evropska komisija, ki jo vodi Ursula von der Leyen, je ob oblikovanju svojega drugega mandata ključne gospodarske portfelje dodelila kandidatom iz Španije, Latvije in Poljske. Trgovina, konkurenca, fiskalna politika in proračun Evropske unije so med najpomembnejšimi področji, ki bodo v prihodnjih letih oblikovala gospodarski in politični razvoj EU. A poleg teh imenovanj so se pojavile tudi nekatere polemike, povezane s preteklostjo določenih kandidatov.

Najpomembnejši gospodarski portfelji v Evropski komisiji so že tradicionalno visoko cenjeni v Bruslju in predstavljajo prestižne položaje, ki jih države članice pogosto skušajo zagotoviti za svoje kandidate. Tako so med drugim za portfelje trgovine in konkurence potekala intenzivna pogajanja med državami članicami.

V tokratnem razdeljevanju funkcij je najpomembnejši gospodarski položaj, konkurenca, pripadel Španki Teresi Ribera. Konkurenca je med ključnimi portfelji, saj nosi s seboj močna pooblastila, kot je blokiranje državne pomoči in združitev podjetij, kar lahko močno vpliva na notranji trg EU. Ribera bo morala usklajevati svoje naloge na področju protimonopolnih zadev z vodenjem zelenega prehoda EU, kar nakazuje na pomemben poudarek na trajnostni industrijski strategiji.

Nova politika konkurence in zeleni prehod

Poudarek na zelenem prehodu v kontekstu konkurenčne politike predstavlja pomembno spremembo v delovanju Evropske komisije. Ursula von der Leyen je v svojem pismu Riberi izrazila potrebo po prenovi evropske politike združevanja, da bi ta bolje ustrezala ciljem, kot sta razogljičenje in pravičen prehod. Ribera se bo morala tako osredotočiti na uravnoteženje med ohranjanjem konkurenčnosti in spodbujanjem trajnostnih industrijskih praks, predvsem v luči povečane podpore zeleni tehnologiji v državah, kot sta Kitajska in ZDA.

Drugo ključno področje, ki bo v prihodnjih letih oblikovalo gospodarsko politiko EU, je nadzor nad proračunom. Ta naloga je bila zaupana Piotru Serafinu, nekdanjemu poljskemu diplomatu. Poljska, ki je trenutno največja neto prejemnica sredstev EU, je v letu 2023 prejela 7 milijard evrov več, kot je prispevala v proračun. Vloga Serafina je izjemno pomembna, saj bo moral usmerjati prenovo proračunskega okvira za obdobje po letu 2027, ko bo EU soočena s povečano potrebo po inovativnih naložbah, vključno s področji, kot so krepitev obrambe in obnova Ukrajine.

Trgovinska politika in varnost

Trgovinska politika je bila zaupana Marošu Šefčoviču, slovaškemu politiku z dolgoletnimi izkušnjami v Evropski komisiji. Njegova naloga bo usklajevanje kompleksnih dvostranskih trgovinskih pogajanj, pri čemer bo moral tudi okrepiti ekonomsko varnost EU. Šefčovič se bo moral osredotočiti na obrambo pred škodljivimi gospodarskimi praksami, kot so protekcionistični ukrepi Kitajske, kar kaže na spremembo v trgovinski politiki EU v smeri večje zaščite lastnih interesov.

Eden najpomembnejših portfeljev, fiskalni nadzor, je bil dodeljen Valdisu Dombrovskisu, latvijskemu politiku in nekdanjemu premierju, ki je znan kot fiskalni jastreb. Njegova naloga bo nadzor nad proračunskimi primanjkljaji držav članic EU, pri čemer bo verjetno strog do tistih držav, ki kršijo pravila o zadolževanju.

Vendar pa nekateri drugi kandidati že zdaj sprožajo polemike zaradi svoje preteklosti. Med njimi je nekdanji nizozemski finančni minister Wopke Hoekstra, ki je prejel področje obdavčitve, čeprav je Nizozemska v preteklosti veljala za središče agresivnega davčnega načrtovanja. Poleg tega je bil Hoekstra osebno vpleten v naložbe prek davčne oaze, kar je bilo razkrito v aferi Paradise Papers.

Finančne storitve in morebitna navzkrižja interesov

Portugalska političarka Maria Luís Albuquerque je prejela področje finančnih storitev. Albuquerque je delala za številne upravitelje skladov in trenutno sedi v upravnem odboru Morgan Stanley Europe, kar je sprožilo vprašanja o morebitnem navzkrižju interesov. Von der Leyenova je ob tem zagovarjala njeno imenovanje, češ da izkušnje v zasebnem sektorju krepijo njeno sposobnost za delo v javnem interesu.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay