Nova poškodba kabla v Baltskem morju: Švedska sprožila preiskavo

ByAna Koren

27. januarja, 2025 , , , ,
[Foto: Pixabay/fotografija je simbolna]

Nova poškodba kabla v Baltskem morju: Švedska sprožila preiskavo

Švedsko tožilstvo je sprožilo preliminarno preiskavo suma sabotaže po incidentu, ki se je zgodil v Baltskem morju. Poškodovan je bil podvodni optični kabel, ki povezuje Latvijo in švedski otok Gotland. Po navedbah švedskih oblasti obstaja sum, da je kabel poškodovala ladja, ki je v času incidenta plula v bližini območja. Preiskava vključuje več institucij, med njimi švedsko obalno stražo, nacionalno policijo in oborožene sile, je povedal Mats Ljungqvist, višji tožilec na oddelku za nacionalno varnost.

Švedska obalna straža je potrdila, da je bila na kraju nesreče prisotna ladja, ki pluje pod malteško zastavo in je bila identificirana kot Vezhen. Ladja je bila zasidrana v bližini pristanišča Karlskrona, potem ko je izplula iz ruskega pristanišča Ust-Luga. Po poročanju Vesselfinderja naj bi bila ladja v času, ko je prišlo do poškodb kabla na poti med Gotlandom in Latvijo, poroča Euronews. Trenutno je ladja pridržana, medtem ko oblasti izvajajo podrobne preglede.

Latvijski državni radio in televizijski center (LVRTC) je v nedeljo sporočil, da so zabeležili motnje v prenosu podatkov na kablu med Ventspilsom in Gotlandom. Sprva so posumili na zunanje vplive kot vzrok za škodo. Vodja korporativnega komuniciranja pri LVRTC, Vineta Sprugaine, je poudarila, da so poškodbe precej resne. Storitve so sicer trenutno delno obnovljene preko alternativnih poti za prenos podatkov. Na območju so stekli popravila, medtem ko je preiskava usmerjena v ugotavljanje odgovornosti za incident.

Mednarodni odzivi

Latvijska premierka Evika Siliņa je na platformi X sporočila, da Latvija tesno sodeluje s Švedsko in Natom pri preiskavi incidenta. Med ukrepi so patruljiranje območja, pregledovanje sumljivih plovil in okrepljen nadzor strateško pomembnih regij. Tudi švedski premier Ulf Kristersson je izrazil zaskrbljenost zaradi poškodbe podatkovnega kabla in dodal, da je bil v stalnem stiku z latvijsko vlado glede nadaljnjih ukrepov.

Incident je še dodatno povečal zaskrbljenost glede možnosti sabotaže v regiji Baltskega morja. Podobni dogodki v preteklosti, povezani z rusko prisotnostjo, so sprožili razprave o okrepljenem nadzoru in zaščiti podvodnih komunikacijskih kablov ter drugih strateških infrastrukturnih objektov.

Vloga ruskih plovil in pretekli incidenti

Baltsko morje je v zadnjih mesecih postalo žarišče za preiskave povezanosti z domnevnimi ruskimi sabotažami. Poročila navajajo, da so ruski tankerji in druga plovila pogosto prisotni v regiji in so vpleteni v incidente, ki vplivajo na delovanje podmorskih kablov in cevovodov. Na božični dan je bil na primer poškodovan kabel Estlink-2, ki prenaša elektriko med Finsko in Estonijo. Preiskovalci so takrat ugotovili, da je škodo povzročil naftni tanker Eagle S, ki je s svojim sidrom vlekel po morskem dnu.

V začetku januarja so finske oblasti pridržale 23-člansko posadko tankerja in preiskava še vedno poteka. Ob teh incidentih je Nato že začel misijo z imenom Baltic Sentry, ki vključuje pomorsko patruljo, brezpilotna letala in fregate. Namen misije je izboljšati nadzor in zaščito podvodnih kablov ter cevovodov v regiji Baltskega morja.

Incidenti v Baltskem morju poudarjajo njegovo strateško vlogo pri prenosu podatkov in energije. Regija je ključnega pomena za komunikacijsko infrastrukturo med evropskimi državami, kar pomeni, da je vsaka poškodba kablov ali cevovodov lahko resna grožnja za nacionalno varnost.

Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna