Nove investicije v študentske domove: Ministrstvo cilja na povečanje kapacitet

ByMiha Kovač

30. avgusta, 2024 , ,
Šola [Foto: Pexels]

Nove investicije v študentske domove: Ministrstvo cilja na povečanje kapacitet

Ministrstvo za visoko šolstvo se aktivno ukvarja s problematiko pomanjkanja študentskih namestitev v univerzitetnih mestih po Sloveniji. Trenutno so v ospredju načrti za povečanje kapacitet študentskih domov v Ljubljani in Kopru, kjer primanjkuje študentskih ležišč. V Ljubljani se načrtujejo novogradnje študentskih domov na območju Roške in Bežigrada, medtem ko je vlada že potrdila nakup študentskega doma Barka 2 v Kopru.

V Ljubljani, kjer je povpraševanje po študentskih namestitvah najvišje, se ministrstvo osredotoča na gradnjo novih študentskih domov. Na območju Roške je načrtovana gradnja doma s kapaciteto 380 ležišč, kar bo pomembno prispevalo k zmanjšanju prostorske stiske. Poleg tega se preučuje možnost gradnje večjega študentskega doma na območju Bežigrada ob Dunajski cesti, ki bi nudil dodatnih 700 ležišč. Ti projekti so ključni za izboljšanje razmer v glavnem mestu, kjer je trenutno največje pomanjkanje študentskih nastanitev.

Povečanje kapacitet na Obali: nakup študentskega doma Barka 2

Na Obali se soočajo s podobnimi izzivi, zato je vlada julija letos potrdila nakup študentskega doma Barka 2 v Kopru. Investicija, vredna 6,2 milijona evrov, vključuje prenovo doma, ki bo študentom predvidoma na voljo v drugem semestru študijskega leta 2024/2025. S tem bo zagotovljenih dodatnih 118 ležišč, kar bo nekoliko omililo težave študentov primorske univerze pri iskanju primerne nastanitve.

Kljub načrtom in prizadevanjem ministrstva pa gradnja novih študentskih domov ostaja zapleten proces. Na ministrstvu opozarjajo, da so dolgotrajni postopki, kot so sprejemanje občinskih prostorskih aktov, arhitekturni natečaji, izdelava projektne dokumentacije ter omejeni finančni viri, glavni razlogi za zamude pri začetku gradnje. Ti izzivi otežujejo hitro rešitev problema pomanjkanja študentskih nastanitev.

Strateški cilji do leta 2030

Vlada se sicer zavedata pomena investicij v izobraževalno in raziskovalno infrastrukturo, zato je lani avgusta sprejela strategijo in akcijski načrt za ozelenitev teh objektov. Med ključnimi cilji do leta 2030 so celovita obnova objektov, odprava prostorskega primanjkljaja ter vzpostavitev sodobne opreme. V tem kontekstu je posebno pozornost namenjena tudi študentskim domovom, kar je ključno za dolgoročno reševanje problematike študentskih namestitev.

Poslanec SD Damijan Zrim je v zvezi s problematiko študentskih domov na ministra za visoko šolstvo Igorja Papiča naslovil pisno poslansko vprašanje, v katerem opozarja na nujnost pospešitve izgradnje novih študentskih domov. Poudarja, da naraščajoče težave študentov pri iskanju primernih nastanitev še dodatno poglabljajo stanovanjsko krizo v Sloveniji. Predlaga, da se vlada zaveže k zagotovitvi dodatnih 2.000 do 3.000 študentskih postelj do leta 2030, s čimer bi se sprostil pritisk na najemniški trg, zlasti v Ljubljani in slovenski Istri.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pexels