Nove obveznosti za lastnike peči na trdna goriva: kaj prinašajo spremembe?

Foto: Pexels

Nove obveznosti za lastnike peči na trdna goriva: kaj prinašajo spremembe?

Na obzorju so nove obveznosti za lastnike peči na drva in pelete, saj je v pripravi uredba, ki dimnikarjem omogoča izvajanje meritev emisij tudi iz manjših kurilnih naprav na trda goriva. Čeprav se bo z meritvami začelo šele čez nekaj let, se bo s tem vzpostavil sistem, ki bo prispeval k zmanjšanju onesnaženosti zraka, ki ga povzročajo nepravilno vzdrževane in uporabljane naprave. Kot poroča Žurnal24, je v Sloveniji okoli 600.000 malih kurilnih naprav, od tega pa jih je približno 254.000 na drva ali pelete, kar pomeni, da bodo spremembe prizadele mnoge lastnike.

Vzroki za onesnaževanje: človeški dejavniki in neustrezno vzdrževanje

Glavni razlog za onesnaževanje zraka v zimskih mesecih so, po poročanju Žurnal24, stare in nevzdrževane kurilne naprave ter nepravilno kurjenje drv. Veliko uporabnikov uporablja vlažna drva ali celo materiale, ki niso primerni za kurjenje, kot so karton, odpadni papir ali les z različnimi premazi. Takšne prakse povzročajo povečane izpuste škodljivih snovi, kot so trdni delci in ogljikov dioksid, ki škodujejo okolju in zdravju ljudi, zlasti v zaprtih kotlinah, kjer se onesnaženost hitreje nabira.

Dimnikarji že sedaj izvajajo določene preglede in čiščenja, vendar meritve emisij malih kurilnih naprav na trda goriva zaradi pomanjkanja standardov niso bile izvedljive. S potrditvijo standarda lani novembra pa se odpira nova možnost, da bodo dimnikarji v prihodnje lahko natančneje preverjali, ali naprave dosegajo dovoljene meje izpustov. Lastnike kurilnih naprav, ki ne bodo izpolnjevale predpisanih meril, bodo opozorili, v skrajnih primerih pa bodo morali dimnikarji obvestiti tudi inšpekcijske službe.

Kaj bodo merili dimnikarji?

Dimnikarji bodo z novo uredbo dobili nalogo, da izvedejo meritve emisij malih kurilnih naprav na trda goriva. Merili bodo vrsto parametrov, vključno s črnino dimnih plinov, vsebnostjo ogljikovega dioksida in kisika, temperaturo dimnih plinov in zgorevalnega zraka ter vsebnostjo vode v gorivu. Na podlagi teh meritev bodo dimnikarji lahko ocenili, ali naprave delujejo skladno s predpisanimi standardi. V primeru neskladnosti bodo lastnikom svetovali prilagoditve, ki so potrebne za zmanjšanje škodljivih emisij.

S temi meritvami bodo dimnikarji posnemali prakso, ki jo že zdaj uporabljajo pri kurilnih napravah na olje in plin. Kot poroča Žurnal24, bo to korak k večji okoljski odgovornosti uporabnikov in k zmanjšanju škodljivih izpustov v zrak. V skrajnem primeru, če lastniki ne bodo izpolnili zahtev ali izvedli potrebnih prilagoditev, bodo dimnikarji o tem obvestili pristojne službe, ki bodo lahko sprožile nadaljnje ukrepe.

Kdaj se bodo meritve začele?

Meritve, ki jih predvideva nova uredba, se bodo začele izvajati šele novembra 2026, saj bo potrebno ustrezno usposobiti izvajalce in zagotoviti tehnično podporo za meritve. Na ministrstvu so že določili roke, do katerih bodo dimnikarji morali opraviti meritve za obstoječe naprave. Do novembra 2028 bodo pregledali naprave, izdelane pred letom 1998, naprave, izdelane med letoma 1998 in 2017, pa bodo morale biti pregledane do novembra 2029. Nazadnje bodo do leta 2030 izvedli meritve tudi na napravah, izdelanih od leta 2018 naprej.

Kot še dodaja Žurnal24, iz obsežnega programa meritev izključujejo nekatere naprave, kot so enosobne peči in kamini, ki so predvsem namenjeni lokalnemu ogrevanju manjših prostorov. Zaradi velikega števila naprav, ki jih bo treba pregledati, ocenjujejo, da bo uredba dolgoročno pomembno vplivala na zmanjšanje onesnaženja zraka v kurilni sezoni in s tem na kakovost življenja v Sloveniji.

Portal24; Foto: Pexels