Nove spodbude dvignile kitajske delnice, drugi azijski trgi pod pritiskom
[Reuters] – Kitajske delnice so se v petek občutno zvišale, potem ko je centralna banka uvedla nov ukrep, namenjen spodbujanju delniškega trga. Modri žetoni celinske Kitajske so pridobili 0,68 odstotka, saj je Ljudska banka Kitajske napovedala začetek sklada za zamenjavo vrednostnih papirjev, skladov in zavarovanj. Banka je obenem pozvala ključne finančne institucije, naj hitro izvajajo politike za podporo gospodarstvu in kapitalskim trgom. Ti ukrepi so bili sprejeti v odgovor na upočasnjevanje gospodarske rasti v državi, kar je potrdila tudi zadnja objava podatkov o BDP.
Mešana slika na azijskih trgih
Kljub pozitivnemu gibanju kitajskih delnic so bili drugod po Aziji rezultati delniških trgov mešani. Japonski Nikkei je pridobil 0,38 odstotka, kar je deloma posledica šibkejše vrednosti jena v primerjavi z dolarjem. Nasprotno pa sta južnokorejski KOSPI in avstralsko merilo padla za 0,44 in 0,89 odstotka. Hongkonški Hang Seng je zrasel za 1,14 odstotka, pri čemer je bil tehnološki sektor še posebej uspešen po dobrih rezultatih tajvanskega proizvajalca čipov TSMC, dobavitelja Nvidie.
Kitajsko gospodarstvo se je v tretjem četrtletju glede na prejšnje četrtletje povečalo za 0,9 odstotka, kar je nekoliko manj od pričakovane rasti. Kljub temu je medletna rast znašala 4,6 odstotka, kar je preseglo napovedi. Vlagatelji so se sicer sprva odzvali zadržano zaradi pomanjkanja podrobnosti glede novih spodbujevalnih ukrepov, ki jih je Peking napovedal konec prejšnjega meseca.
Dolar in zlato ostajata močna, inflacijske skrbi rastejo
Ameriški dolar se je v petek zadrževal blizu najvišjih vrednosti v zadnjih enajstih tednih, saj robustni gospodarski podatki iz ZDA omogočajo centralni banki bolj potrpežljivo pristopanje k zniževanju obrestnih mer. Dolarjev indeks, ki meri vrednost valute v primerjavi s šestimi glavnimi tekmeci, je rahlo upadel na 103,68, potem ko je dan prej dosegel najvišjo raven po avgustu.
Dolar je podprlo tudi prepričanje trga, da bi morebitna zmaga Donalda Trumpa na volitvah lahko privedla do inflacijskih politik. To je posledično spodbudilo tudi rast vrednosti zlata, ki je doseglo novo rekordno vrednost 2.711,90 dolarja za unčo. Analitiki ocenjujejo, da bi moč ameriškega gospodarstva v kombinaciji s politično negotovostjo lahko še naprej podpirala rast dolarja.
Nafta se nekoliko opomore, a tedenske izgube ostajajo
Terminske pogodbe za nafto so se v petek rahlo zvišale, podprte s padcem zalog nafte v ZDA in napetostmi na Bližnjem vzhodu. Nafta Brent se je podražila za 0,35 odstotka, ameriška nafta West Texas Intermediate pa za 0,45 odstotka. Kljub temu so cene nafte še vedno na poti k največji tedenski izgubi v zadnjem mesecu. Vlagatelji namreč skrbi zaradi zmanjšanega povpraševanja po energentih v luči globalnega gospodarskega upočasnjevanja.
Pozitivni podatki o maloprodajni prodaji v ZDA, ki so pokazali nepričakovano rast za 0,4 odstotka prejšnji mesec, in upad zahtevkov za brezposelnost so medtem Federal Reserve omogočili večjo fleksibilnost pri prilagajanju obrestnih mer. Po mnenju analitikov Fed trenutno ne potrebuje tako hitrega ukrepanja kot Evropska centralna banka, ki je pred kratkim znižala obrestne mere.
Portal24; Foto: Pixabay