Novi davki vlade Roberta Goloba bodo zaposlenim vzeli do 5200 evrov!

Robert Golob [Foto: Vlada RS/Žan Kolman KPV]

Novi davki vlade Roberta Goloba bodo zaposlenim vzeli do 5200 evrov!

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) opozarja, da bodo dodatni davki in prispevki, ki jih uvaja aktualna vlada, zaposlenim v obdobju med letoma 2023 in 2026 odvzeli od 2100 do 5200 evrov neto, poroča 24ur. Po njihovih ocenah so slovenske plače že zdaj med najbolj davčno obremenjenimi, kar negativno vpliva na življenjski standard in konkurenčnost gospodarstva.

Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je na novinarski konferenci v Ljubljani izrazila zaskrbljenost zaradi dodatnega finančnega bremena, ki ga vlada nalaga podjetjem in zaposlenim. “Poslovno okolje v Sloveniji se je v zadnjih letih močno poslabšalo. Zaskrbljeni smo, ker vlada s svojimi dejanji ne kaže, da bi se zavedala resnosti stanja, v katerem se nahaja slovensko gospodarstvo,” je poudarila. Kot poroča 24ur, GZS ocenjuje, da vlada gospodarstvu ne nudi ustrezne podpore, kar se kaže tudi na energetskem področju, kjer so visoke cene električne energije dodatno narasle zaradi sprememb pri omrežnini.

Predlogi GZS za razbremenitev

Analiza GZS kaže, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi novih dajatev v omenjenem obdobju izgubili 2100 evrov neto, tisti s povprečno plačo 3600 evrov neto, zaposleni z dvakratnikom povprečne plače pa 5200 evrov neto. Glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc je ob tem opozoril, da so sprememba zakona o dohodnini, prispevek za dolgotrajno oskrbo in obvezni zdravstveni prispevek občutno povečali davčni primež. Kot poroča 24ur, se bo ta pri prejemnikih minimalne plače povečal za 3,2 odstotne točke, pri prejemnikih povprečne plače za 2,8 odstotne točke in pri prejemnikih dvakratnika povprečne plače za dve odstotni točki.

Zaradi teh razmer GZS predlaga več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne bruto plače, ukinitev petega dohodninskega razreda ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost, poroča 24ur. Prav tako predlagajo zamik uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo za vsaj eno leto in uvedbo razvojne kapice na socialne prispevke pri 1,6-kratniku povprečne plače. Kot poroča 24ur, bi uveljavitev teh ukrepov letos zaposlenim s povprečno plačo prinesla dodatnih 112 evrov, prihodnje leto pa 400 evrov.

Odziv vlade na kritike

Glavni izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček je dodal, da se gospodarstvo sooča tudi z možnostjo dodatnih socialnih prispevkov, ki bi še povečali davčno obremenitev. “Če pogledamo širšo gospodarsko sliko, je jasno, da je obremenitev vedno več. Na razbremenitve, ki jih je vlada obljubljala že ob začetku mandata, pa še kar čakamo,” je dejal.

Medtem pa vlada očitke GZS zavrača. Župan Trbovelj Zoran Poznič je za STA dejal, da zadeve do konca uradnega postopka ne komentira. Decembra je za Zon.si dejal, da preliminarne informacije kažejo na morebitno ponarejanje dokumentov, vendar je ukrepanje prepustil nadzornemu odboru občine. Uranič je v odzivu za STA poudaril, da gre za “grob in neutemeljen napad, ki je politično motiviran.”

Portal24; Foto: Vlada RS/Žan Kolman KPV