Obeta se podražitev grobnin na mariborskih pokopališčih
[STA] – Pogrebno podjetje Maribor zaradi zvišanja stroškov upravljanja predlaga podražitev grobnin na pokopališčih Pobrežje in Dobrava za evro na mesec. Mestni svetniki bodo o tem odločali na seji v četrtek. Takrat imajo med drugim na dnevnem redu še drugo branje občinskega prostorskega načrta (OPN) in potrjevanje dokumentacije za obnovo tržnice na Taboru.
Direktorica Pogrebnega podjetja Maribor Lidija Pliberšek je na današnji novinarski konferenci poudarila, da v Sloveniji ljudje pogosto obiskujejo pokopališča ter tja prinašajo cvetje in sveče, to pa pomembno vpliva na količino odpadkov in posledično stroške njihovega odstranjevanja. “Povečanje stroškov odvoza komunalnih odpadkov, ki so se v obdobju 2023-2025 zvišali za 100 odstotkov, in rast minimalne plače, ki se je povečala za skoraj 19 odstotkov, predstavljata pomemben dejavnik, ki neposredno vpliva na stroškovno strukturo grobnine,” izpostavlja in dodaja, da pogrebno podjetje na te stroške nima vpliva.
Zato predlaga zvišanje cene grobnine za enojni grob z dobrih 30 na 42,55 evra na leto, kar pomeni povečanje zneska na položnici za en evro na mesec.
Zadnje povišanje leta 2022
Zadnje povišanje teh cen je bilo leta 2022, z doslej veljavno ceno pa so bila mariborska pokopališča po besedah Pliberšek v spodnji tretjini po višini cen grobnin na pokopališčih v Sloveniji. “Povprečna cena grobnine v mestnih občinah znaša okoli 37 evrov,” je dejala direktorica. Dodala je, da nove elaborate cen trenutno pripravljajo tudi v drugih občinah, zato še ni mogoče trditi, na katerem mestu se bo z novo ceno znašel Maribor.
V okviru obnove Tržnice Tabor je po besedah Alenke Sfiligoj iz občinske službe za razvojne projekte in investicije predvidena prestavitev tržnične dejavnosti iz podzemnega v pritlični del, s čimer želijo izboljšati dostopnost do nje. Podzemni del bodo preuredili v podzemno garažo, na enem od sedanjih vhodov pa zgradili prostore za mestno četrt.
Izvedba projekta je predvidena v več fazah, skupno pa ocenjena na 12,3 milijona evrov. Če ga bo morala občina financirati z lastnimi sredstvi, ni mogoče pričakovati izvedbe pred letom 2036, izhaja iz dokumenta identifikacije investicijskega projekta, ki ga bodo v četrtek na mizi imeli mestni svetniki.
Potrjevali bodo tudi dokument, ki bo omogočil Zdravstvenemu domu dr. Adolfa Drolca Maribor prijavo na državni razpis za povrnitev dela sredstev za lani izveden nakup treh vozil za urgentne zdravnike.
Poslovni načrt
Javni holding Maribor, ki združuje že deset občinskih podjetij, pa bo predstavil poslovne načrte za letošnje leto. Lansko leto je po podatkih iz konsolidiranega poslovnega načrta za leto 2025 končal s 112,7 milijona evri čistih prihodkov od prodaje, 15,4 milijona evri drugih poslovnih prihodkov in 3,2 milijona evri dobička po obdavčitvi. Letos pričakuje 132 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, 14,7 milijona evrov drugih poslovnih prihodkov in slaba 3,2 milijona evrov čistega dobička.
Mariborski župan Saša Arsenovič je na današnji novinarski konferenci povedal, da je bil pred dnevi objavljen razpis za izbiro izvajalca za gradnjo Zdravstvene postaje Tezno. Medtem se med drugim nadaljuje gradnja Centra Rotovž, obnova nogometnega igrišča Pobrežje in projektiranje parka ob Pekrskem potoku. V usklajevanju je projektna naloga za postavitev dvigala na osrednji tržnici na Lentu, pri čemer po besedah župana preučujejo tudi možnosti postavitve paviljonske strehe za branjevce.
Veseli ga, da je akreditiran nov študijski program farmacije na mariborski univerzi. Ob tem pa še vedno meni, da bi bil najboljši prostor za to tam, kjer je danes Kulturni center Pekarna. Univerza je sicer kupila zemljišče pri trgovskem centru Hofer, a to po besedah župana “le delno reši izzive prihodnosti na tem področju”. Za alternativno kulturo še vedno vidi mesto na območju nekdanje tovarne MTT v Melju. “Nikakor pa ne bomo nikogar metali ven z danes na jutri, ampak je to večletni proces,” je dejal.
Kritike na račun novega sistema linij mestnega potniškega prometa
Na še vedno številne kritike na račun novega sistema linij mestnega avtobusnega potniškega prometa, ki je stopil v veljavo konec januarja, je Arsenovič povedal, da se, tudi z večkrat popravljenimi voznimi redi, trudijo, da bi bil prehod na spremembe “čim bolj mehak, a vseeno skladen s stroko in ekonomsko vzdržnostjo”. “Da bi povečali uporabniško izkušnjo, se še vedno trudimo vsak dan,” je zatrdil. Ob tem je napovedal skorajšnje odprtje dveh novih postaj sistema souporabe koles MBajk.
Mestnemu griču Piramida napoveduje lepšo prihodnost. Letos naj bi očistili območje in naslednje leto zasadili nove rastline, medtem ko je prvo vino iz tega grozdja mogoče pričakovati šele leta 2029. Sklad kmetijskih zemljišč je občini po besedah župana ponudil v upravljanje tudi vinograde na Kalvariji in pri Račjem dvoru, kar pa občinske službe zaenkrat še preučujejo.
Portal24; Foto: Pixabay