Obliži za mozolje: Modni dodatek ali učinkovita rešitev?

ByAlenka Mirnik

26. februarja, 2025 , , ,
Foto: Pixabay

Obliži za mozolje: Modni dodatek ali učinkovita rešitev?

Skrb za popoln odtenek korektorja, ki bi zakril mozolje in se ujemal z vašim tenom kože, je očitno stvar preteklosti. Na trg je stopila nova generacija obližev za mozolje, ki niso le praktični, ampak tudi estetsko privlačni. Kot poroča revija Time Magazine, lahko zdaj na obrazu nosite svetlo rumen obliž v obliki zvezde, vijoličastega metulja ali druge domiselne oblike, ki prekrivajo nepravilnosti na koži. Ti obliži so postali tako priljubljeni, da ni več nenavadno videti posameznike, ki sredi dneva samozavestno korakajo s pisanimi nalepkami na obrazu. Za tiste, ki prisegajo na diskretnost, pa so na voljo tudi subtilnejše različice v različnih odtenkih, ki se zlijejo z naravnim tonom kože. Toda vprašanje ostaja: ali ti obliži dejansko delujejo, ali gre zgolj za modni trend?

Kaj se skriva za tehnologijo obližev za mozolje?

Osnova obližev za mozolje ni novost v medicinskem svetu. Temeljijo na hidrokoloidu, materialu za tvorjenje gela. Slednji pa se že od osemdesetih let prejšnjega stoletja uporablja za nego ran, pojasnjuje dr. Danilo C. Del Campo, dermatolog na Chicaški kožni kliniki. Hidrokoloid deluje tako, da iz rane potegne odvečno tekočino, hkrati pa jo ščiti pred zunanjimi vplivi, ne da bi se prijel nanjo. “Pri aknah je cilj podoben – koži omogočiti, da se sama zaceli, brez tveganja za okužbo,” dodaja Del Campo.

Sodobni obliži pa gredo še korak dlje. Dr. Hope Mitchell, ustanoviteljica Mitchell Dermatology v Ohiu, poudarja, da so novejše različice opremljene z aktivnimi sestavinami, kot so salicilna kislina, niacinamid ali olje čajevca. Te sestavine ne le ščitijo mozolja pred umazanijo in bakterijami, ampak ga tudi aktivno zdravijo. Nekateri obliži celo vsebujejo mikro-puščice, ki potisnejo zdravilne snovi globlje v kožo, kar izboljša njihovo učinkovitost, pravi dr. Joshua Zeichner, dermatolog iz bolnišnice Mount Sinai v New Yorku. Te mikro-puščice so neboleče in se po uporabi naravno raztopijo, kar še poveča udobje uporabnikov.

Kako obliži pomagajo pri boju z mozolji?

Poleg privlačnega videza imajo obliži tudi praktične prednosti. Z ustvarjanjem pregrade nad mozoljem zmanjšajo željo po stiskanju ali praskanju, kar lahko prepreči dodatne okužbe ali brazgotinjenje, pojasnjuje Zeichner. Hidrokoloid obenem iz mozolja izvleče gnoj in tekočino, kar zmanjša vnetje ter pospeši celjenje. Študija iz leta 2024, objavljena v Journal of American Academy of Dermatology, je pokazala, da so se pri uporabi hidrokoloidnih obližev velikost, tekstura in rdečica mozoljev pri najstnikih in odraslih izboljšali v enem do štirih dneh – hitreje kot pri skupini, ki je uporabljala le nežno čiščenje kože.

Dodatne sestavine prinašajo še več koristi. Salicilna kislina odpira pore in zmanjšuje rdečico, niacinamid krepi kožno pregrado, olje čajevca pa deluje antibakterijsko, pojasnjuje dr. Pooja Rambhia, dermatologinja iz New Yorka. Nekateri obliži vsebujejo celo vitamin C, ki pomaga pri obnovi kože po celjenju. Vendar pa obliži niso vsemogočni. “Odlični so za gnojne ali rdeče mozolje v zgodnjih fazah,” pravi Mitchell, medtem ko pri ogrcih ali globokih cističnih aknah niso tako učinkoviti. “Za globoke akne je vpliv površinskih obližev omejen,” dodaja Del Campo.

Kako jih uporabljati in kaj pričakovati?

Za optimalen učinek je pomembna pravilna uporaba. Koža mora biti pred nanosom čista in suha, obliž pa lahko nosite od šest do 12 ur, pogosto čez noč, svetuje Rambhia. Dermatologi priporočajo, da koži občasno daste odmor brez obližev, saj potrebuje čas za “dihanje,” pravi Zeichner. Rezultati se razlikujejo. Nekateri uporabniki namreč opazijo izboljšanje že po nekaj urah, drugi šele po daljši uporabi.

Če želite pospešiti proces, lahko obliž kombinirate z drugimi izdelki, kot je benzoil peroksid, kar lahko poveča absorpcijo, a previdnost ni odveč. “Več sestavin pomeni večje tveganje za draženje, zato občutljivi koži raje privoščite osnovni hidrokoloidni obliž,” svetuje Zeichner. Pomembno je tudi vedeti, da obliži ne zdravijo vzroka aken, temveč delujejo kot hitra pomoč. “So reaktivni, ne proaktivni,” pravi Rambhia, zato jih je najbolje kombinirati z drugimi dermatološkimi rešitvami.

Kljub vsemu ostajajo obliži za mozolje uporabno orodje v boju proti nepravilnostim na koži – in hkrati modni dodatek, ki privlači poglede. Čeprav morda ne bodo rešili vseh težav z aknami, so dokaz, da lahko nega kože združuje učinkovitost in zabavo.

Portal24;

Foto: Pixabay