Obnovitvena dela po ujmi: Načrti za selitev 150 hiš

ByAna Koren

19. avgusta, 2023 ,
Poplave [Foto: Policija X/fotografija je simbolna]

Luče: Zaščitni zid v gradnji za ponovno odprtje ceste

V občini Luče so se začela intenzivna dela za izgradnjo zaščitnega zidu na delu glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, ki je trenutno še vedno zaprta. Gradnja tega zidu, ki bo služil kot podporni zid za cesto in hkrati zagotovil protipoplavno zaščito za poplavljene objekte v območju Strug, naj bi trajala približno deset dni. Župan Klavdij Strmčnik upa, da bodo čez dva tedna cesto lahko ponovno odprli, s čimer bi se obnovila ključna prometna povezava v Zgornji Savinjski dolini.

Braslovče: Načrti za preselitev naselij zaradi poplavne varnosti

V občini Braslovče se soočajo s poplavami reke Savinje, ki so prizadele več kot 250 stanovanjskih objektov. Župan Tomaž Žohar je izpostavil potrebo po dolgoročnih ukrepih za poplavno varnost v celotnem porečju reke Savinje. Načrtujejo selitev dveh naselij na varnejšo lokacijo v občini, kjer bi zgradili suhe zadrževalnike. Predvidevajo, da bi preselili približno 150 hiš na območje gmajn v kraju Letuš. Območje je potresno varno kraj in tudi varno pred morebitnimi poplavami. Župan poudarja potrebo po temeljitem načrtovanju, da bi se zagotovila trajna rešitev za prebivalce in prispevalo k širši poplavni varnosti v regiji.

Spremembe v Strugah po ujmi in plazovih

Naselje Struge, ki obsega tri naselja ob reki Savinji, je doživelo hude posledice zaradi ujme in zemeljskih plazov. Veliko hiš je bilo uničenih ali poškodovanih, zaradi česar so se prebivalci začasno razselili. Statik je ocenil stanje objektov in ugotovil, da nekateri niso primerni za bivanje, medtem ko bi se drugi lahko uporabljali ob določenih dodatnih posegih. Prebivalci se soočajo s strahom pred morebitnimi poplavami v prihodnosti. Odločitve o protipoplavni zaščiti pa so prepuščene pristojnim državnim službam.

Nadaljnje intervencijske akcije v Koroški regiji

Koroške občine se še vedno ukvarjajo z obvladovanjem posledic ujme, ki je prizadela območje zemeljskih plazov. Ocenjujejo škodo, izvajajo sanacijske ukrepe in čistilne akcije. Območje mestne občine Slovenj Gradec se je soočilo z več kot 170 zemeljskimi plazovi. Občina Dravograd pa je imela celo 242 plazov. Evakuacija in obnova sta potekali intenzivno, a nekateri prebivalci še vedno niso mogli vrniti v svoje domove.

Nadaljnje ukrepe usklajujejo in izvajajo v različnih občinah

Občine, kot so Slovenj Gradec, Dravograd in Ravne na Koroškem, se še naprej soočajo z intenzivnimi intervencijskimi deli in čiščenjem po posledicah ujme. Občinski strokovnjaki in geologi sodelujejo pri pregledih zemeljskih plazov, ocenjevanju škode ter izvajanju sanacijskih ukrepov. Poudarjajo potrebo po temeljitem načrtovanju, trajnih rešitvah za varnost prebivalcev ter zmanjšanju tveganja za poplave in zemeljske plazove v prihodnosti.

Zgornja Savinjska dolina na poti k okrevanju

Kljub težavam, s katerimi se soočajo zaradi naravnih nesreč, so občine v Zgornji Savinjski dolini aktivno vključene v ukrepe za obnovitev in obvladovanje posledic. Gradnja zaščitnega zidu v Lučah ter načrti za selitev naselij v Braslovčah so pomembni koraki k večji varnosti prebivalcev in regije kot celote.

vir Foto: Policija X Portal24