Obsežen nadzor na slovenskih cestah: Preverjanje voznikov in delovnih pogojev
Na avtocestnem počivališču Povir v smeri Italije je danes potekal obsežen nadzor nad mednarodnimi prevozi potnikov in tovora, kjer so združene slovenske in tuje nadzorne institucije preverjale skladnost voznikov in njihovih vozil s cestnoprometnimi predpisi, socialno zakonodajo in delovnimi standardi. Akcijo so vodili slovenska Policija, Inšpektorat za delo, Finančna uprava ter Inšpektorat za infrastrukturo, s podporo predstavnikov italijanske in hrvaške policije, pa tudi mednarodnih organov, vključno z evropskim združenjem prometnih policij ROADPOL in Evropskim organom za delo (ELA).
Po besedah predstavnikov Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (UKOM) je bil nadzor “usmerjen v preverjanje skladnosti s predpisi s področja socialne zakonodaje (vključno s celovitostjo podatkov, časi vožnje, odmori in počitki, delovnim časom mobilnih delavcev, uporabo tahografa ter voznikovimi karticami).” Poleg tega je bil velik poudarek namenjen tehnični brezhibnosti vozil, pogojev za pridobitev mednarodnih dovoljenj, voznih redov ter itinerarjev, kar zagotavlja, da so prevozi varni in skladni z zakonodajo.
Pomen mednarodnega sodelovanja
Poostreni nadzori, kot je ta, poudarjajo pomen mednarodnega sodelovanja v skrbi za dosledno izvajanje zakonodaje, ki ureja delovne in socialne pravice. Glavna inšpektorica Inšpektorata za delo, Katja Čoh-Kragolnik, je poudarila pomen sodelovanja med slovenskimi in mednarodnimi nadzornimi organi. “Danes je na nadzorni točki Šempas potekal poostreni mednarodni nadzor tovornih vozil in avtobusov, v katerem sodelujejo Policija, Inšpektorat za delo, Finančna uprava ter Inšpektorat za infrastrukturo. Prisotnost italijanskih in hrvaških predstavnikov ter predstavnikov Evropskega organa za delo je še dodatna podpora mednarodnemu povezovanju nadzornih organov, kar krepi učinkovitost in doslednost nadzora,” je dejala Čoh-Kragolnik.
Kot je še pojasnila Čoh-Kragolnik, nadzor Inšpektorata za delo vključuje preverjanje izplačil plač, regresa in dodatkov za posebne pogoje ter spoštovanje delovnega časa, prav tako pa tudi pravil glede napotitve voznikov. “Medsebojno sodelovanje in deljenje izkušenj med različnimi institucijami omogoča večjo učinkovitost ter zagotavlja, da se zakonske obveznosti na področju delovnih in socialnih pravic enotno in dosledno uresničujejo,” je dodala glavna inšpektorica.
Današnji nadzor je del širših prizadevanj Slovenije in evropskih organov za izboljšanje standardov v sektorju mednarodnega prometa, ki je še posebej občutljiv na izzive spoštovanja zakonodaje in zagotavljanja varnih delovnih pogojev. Po navedbah UKOM-a takšno sodelovanje omogoča usklajeno delovanje različnih organov in zagotavlja “celovitejši pregled nad spoštovanjem socialne in delovne zakonodaje” ter pripomore k odkrivanju in odpravljanju kršitev.
Mednarodno usklajeni ukrepi, kot je današnji nadzor, so ključni za zagotavljanje večje varnosti in pravičnosti na evropskih cestah, medtem ko obenem krepijo prizadevanja za izboljšanje delovnih pogojev v prometnem sektorju.
Portal24; Foto: Inšpektorat RS za delo/Gov.si