Obsežne vojaške operacije v Siriji: ZDA, Izrael in Turčija okrepile napade na cilje

ByAna Koren

12. decembra, 2024 , , , ,
Vojna letala [Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna]

Obsežne vojaške operacije v Siriji: ZDA, Izrael in Turčija okrepile napade na cilje

V zadnjih dneh so ameriške, izraelske in turške sile izvedle intenzivne vojaške akcije v Siriji, pri čemer so bombardirale več strateških ciljev. Ameriške vojaške operacije se osredotočajo na preprečevanje ponovnega vzpona Islamske države (ISIS), kar je že dolgo prednostna naloga ameriške zunanje politike na Bližnjem vzhodu. Bidnova administracija je izpostavila, da je cilj teh napadov trajen poraz ISIS-a, ne glede na politične spremembe v Siriji.

Po navedbah Johna Kirbyja, tiskovnega predstavnika Sveta za nacionalno varnost Bele hiše, ameriška strategija temelji na preprečevanju vakuuma moči, ki bi ga lahko izkoristili teroristi. Kirby je poudaril: “Ničesar ne ljubijo bolj kot prostor brez nadzora.”

V Nedeljo je bilo uničenih 75 tarč

V nedeljo so ameriška bojna letala, vključno z bombniki B-52 in lovci F-15, izvedla obsežne napade na tarče ISIS v osrednji Siriji, navaja Business Insider. Po podatkih Centralnega poveljstva ZDA (Centcom) je bilo uničenih 75 tarč, vključno z voditelji in operativci teroristične skupine. Višji predstavnik administracije je operacijo označil kot pomembno, saj je bilo uporabljenih približno 140 kosov streliva.

Upokojeni general Joseph Votel je za ameriške medije izjavil, da so takšni ukrepi ključni za preprečevanje ponovne vzpostavitve ISIS-a. Opozoril je, da majhna vojaška prisotnost v vzhodni Siriji ostaja učinkovit način za spremljanje groženj.

Izraelski napadi: Obramba pred potencialnimi sovražniki

Medtem ko so ameriške sile osredotočene na ISIS, Izrael svoje vojaške aktivnosti usmerja proti preostankom sirske vojske in njenim vojaškim zmožnostim. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice (SOHR) je Izrael izvedel več kot 300 zračnih napadov. Tarče izraelskih napadov so bila skladišča orožja, vojaške ladje, letali in drugi ključni objekti.

Izraelska vojska je svoje kopenske sile premaknila čez tamponsko območje, ki ga upravljajo Združeni narodi, kar je sprožilo kritike mednarodne skupnosti. Izrael je potezo označil kot nujen ukrep za zaščito svojih državljanov. Avi Melamed, nekdanji izraelski obveščevalec, je dejal, da gre za združena prizadevanja, ki vključujejo tako vojaške kot diplomatske aktivnosti, z namenom zmanjšati tveganje naraščajočih groženj.

Turška vloga: Napadi na kurdske sile

Turčija je medtem okrepila svojo kampanjo proti Kurdski vojski (SDF), ki jo smatra za teroristično organizacijo. Po podatkih SOHR je turški dron napadel vojaško lokacijo, ki jo nadzoruje SDF, pri čemer Ankara vztraja, da gre za legitimno obrambo pred teroristično grožnjo. Kirby je ob tem dejal, da Turčija prav tako zasleduje svoje nacionalne varnostne interese.

Najnovejši dogodki so tesno povezani s padcem režima sirskega predsednika Bašarja Asada, ki je bil posledica bliskovite ofenzive uporniških sil. Asad, ki se je dolga leta zanašal na podporo Rusije, Irana in Hezbolaha, je zapustil državo. Analitiki menijo, da je slabitev teh zaveznikov zaradi njihovih notranjih konfliktov omogočila spremembo ravnotežja moči v Siriji.

Portal24; Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna