Od Nikkeija do Wall Streeta: Trgi nihajo, dolar ostaja šibek, zlato ostaja blizu rekordov

Foto: Pixabay

Od Nikkeija do Wall Streeta: Trgi nihajo, dolar ostaja šibek

Azijske delnice so v torek zabeležile rahlo rast, ki so jo spodbudili dobički avtomobilskih podjetij. K optimizmu na trgih je pripomogla izjava ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da razmišlja o izjemah od dajatev na uvoz avtomobilov in avtomobilskih delov iz Mehike, Kanade in drugih držav. Trump je poudaril, da bi 25-odstotne carine, uvedene na te izdelke, lahko močno zvišale cene avtomobilov, zato želi avtomobilski industriji dati čas za prilagoditev, navaja Reuters. Novica je sledila petkovi odločitvi, da se pametni telefoni, računalniki in določena elektronika izvzamejo iz carin, kar je prav tako pomirilo vlagatelje.

Po turbulentnem prejšnjem tednu, ko so trgi doživeli močno razprodajo, so vlagatelji zagrabili vsako pozitivno novico. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske se je zvišal za 0,3 odstotka. Na Japonskem je indeks Nikkei poskočil za 1 odstotek, pri čemer so delnice avtomobilskih velikanov, kot sta Toyota in proizvajalec delov Denso, izstopale kot vodilne. Vendar je bila rast omejena, saj negotovost glede Trumpove trgovinske politike in njegovih ponavljajočih se napovedi o carinah še naprej bremeni razpoloženje na trgih.

Negotovost na globalnih trgih in nihanja terminskih pogodb

Kljub rahlemu optimizmu na azijskih trgih so globalni vlagatelji ostali previdni. Ameriške terminske pogodbe so v torek nihale, nazadnje pa so se obrnile navzdol po nočni rasti na Wall Streetu. Terminske pogodbe za Nasdaq in S&P 500 so se znižale za približno 0,2 odstotka, v Evropi pa so terminske pogodbe za EUROSTOXX 50 padle za 0,14 odstotka. Nasprotno so terminske pogodbe za britanski FTSE zrasle za 0,25 odstotka. Glavni indeksi Wall Streeta so v ponedeljek končali višje, pri čemer sta Dow in S&P 500 pridobila približno osem desetink odstotka.

Na Kitajskem sta indeksa CSI300 in Shanghai Composite izgubila več kot 0,4 odstotka, medtem ko je hongkonški Hang Seng po zgodnjih dobičkih zdrsnil za 0,16 odstotka. Analitiki opozarjajo, da Trumpove trgovinske politike ustvarjajo negotovost, ki bi lahko vplivala na globalno gospodarsko rast. Bharat Sachanandani, vodja strategije pri Societe Generale, je dejal, da trenutne razmere nakazujejo višjo inflacijo in počasnejšo rast, kar povečuje tveganje za recesijo. Po njegovem mnenju trgi signalizirajo, da bodo višje cene za ameriške potrošnike zmanjšale povpraševanje.

Stabilizacija ameriških obveznic in gibanje valut

Ameriške zakladne obveznice so v torek ohranile nočne dobičke po razprodaji prejšnjega tedna, ki je prinesla največji tedenski skok stroškov izposojanja v zadnjih desetletjih. Donosnost 10-letnih obveznic je ostala stabilna pri 4,3564 odstotka, potem ko je v ponedeljek padla za skoraj 13 bazičnih točk. Dvoletni donos se prav tako ni bistveno spremenil in je znašal 3,8450 odstotka. Nekateri analitiki menijo, da so k padcu donosov prispevale izjave guvernerja Federal Reserve Christopherja Wallerja, ki je opozoril, da bi Trumpove carine lahko zahtevale znižanje obrestnih mer za preprečitev recesije, tudi ob visoki inflaciji. Predsednik Fed banke Atlanta Raphael Bostic pa je predlagal, naj centralna banka počaka na več jasnosti.

Na valutnih trgih je ameriški dolar ostal šibak. V primerjavi z evrom je bil blizu triletnega dna pri 1,13245 dolarja, prav tako pa se je približal desetletnemu dnu proti švicarskemu franku. Sachanandani je pojasnil, da dolar trenutno bolj odraža kapitalske tokove kot razlike v obrestnih merah, saj vlagatelji izgubljajo zanimanje za ameriška sredstva zaradi strahu pred višjo inflacijo in manjšo dobičkonosnostjo podjetij.

Cene nafte so se v torek nekoliko zvišale, saj so vlagatelji pozitivno sprejeli novice o morebitnih carinskih izjemah. Terminske pogodbe za nafto Brent so se zvišale za 0,2 odstotka na 65,01 dolarja za sod, ameriška nafta pa je pridobila 0,24 odstotka in dosegla 61,68 dolarja. Zlato je ostalo blizu rekordne vrednosti pri 3.221,45 dolarja za unčo. Vlagatelji ta teden pričakujejo tudi pomembne objave zaslužkov, med drugim od Bank of America, Citigroup in proizvajalca čipov TSMC, ki bi lahko dodatno vplivale na razpoloženje na trgih.

Portal24; Foto: Pixabay