Odbor Državnega zbora podprl kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko
Kandidatka za članico Evropske komisije Marta Kos je po svoji predstavitvi pred Odborom Državnega zbora za zadeve Evropske unije prejela podporo z devetimi glasovi za in petimi proti. Odbor je s tem odprl pot, da vlada njeno ime uradno pošlje v Bruselj, kjer bo postopek potrjevanja nadaljeval Evropski parlament. Kosova naj bi, po navedbah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, prevzela resor za širitev EU-ja, področje, ki je strateško pomembno tako za EU kot za Slovenijo.
Marta Kos: Predana Evropejka
V svoji predstavitvi je Marta Kos poudarila svojo predanost evropskim vrednotam in izpostavila svoje dolgoletne politične in diplomatske izkušnje. Na začetku je predlagala, da kot komisarka v svojem mandatu enkrat letno poroča Državnemu zboru oziroma odboru za zadeve Evropske unije po opravljenem letnem govoru predsednice Evropske komisije v Bruslju. Kot je navedla, je izjemno vesela, da ji je dodeljeno področje širitve, saj je to pomembno za Slovenijo in omogoča, da pridejo do izraza njene kompetence.
Po lastnih besedah izpolnjuje vse tri lastnosti, ki jih zahteva Lizbonska pogodba za člane Evropske komisije. “Imam politične in voditeljske izkušnje iz 35 let dela na različnih področjih, od vlade, gospodarskih druženj, zasebnega sektorja, izkazala pa sem se tudi pri vodenju nevladne organizacije,” je dejala. Dodala je, da je za svoje delo prejela številna priznanja, med drugim tudi za delo veleposlanice in dosežke v mednarodni karieri.
Marta Kos se je v svoji predstavitvi osredotočila tudi na svojo neodvisnost. Kot je poudarila, so vse njene odločitve v karieri temeljile na lastni integriteti in neodvisnosti, kar vidi kot ključno za opravljanje funkcije evropske komisarke. “Pri svojem delu sem neodvisna in poštena. Vso svojo kariero neodvisne novinarke v javnih domačih in tujih medijih do diplomacije in zasebnega sektorja sem gradila na lastni integriteti in neodvisnosti,” je poudarila.
Omenila je tudi, da je že prejela tako imenovano “mission letter” od predsednice Evropske komisije in se zato naslavljala kot “imenovana komisarka”.
Evropska komisija in usklajenost politik
Kos je podala tudi svojo oceno trenutnega programa Evropske komisije, ki ga vidi kot nadaljevanje že začetih usmeritev, a z določenimi popravki. “Takrat sta digitalni in zeleni prehod res bila v ospredju, ampak treba je bilo narediti korekture. Ne odmikamo se od zelenega in digitalnega prehoda, delamo pa ga bolj trajnostno usmerjenega in tudi socialno vzdržnega,” je pojasnila.
Izpostavila je tudi pomembnost ohranjanja ravnovesja med prizadevanji za konkurenčnost evropskega gospodarstva in obvladovanjem podnebnih sprememb. Po njenem mnenju je ključna tudi konkurenčnost gospodarstva, saj Evropa po poročilu Maria Draghija na področju naložb v raziskave in investicije zaostaja že 15 let za glavnimi svetovnimi tekmeci.
Širitev Evropske unije: Ukrajina in Zahodni Balkan
Pomemben del resorja Marte Kos bo širitev Evropske unije. Izpostavila je, da so vrata za Ukrajino odprta in da je podpora Evropske unije Ukrajini nesporna. “To je potrditev, da bo finančna, politična in vojaška podpora Evropske unije Ukrajini ohranjena, dokler bo potrebno,” je poudarila. Obnova Ukrajine, ki je vredna 60 milijard evrov, bo po njenem mnenju tudi pomemben korak pri približevanju Ukrajine Evropski uniji.
Ukrajina se skupaj z Gruzijo in Moldavijo nahaja na poti pridruževanja, vendar Kos opozarja, da bodo potrebne določene reforme, predvsem na področju kmetijstva. “Ukrajina ima eno tretjino pridelovalnih površin Evropske unije in tretjina proračuna Evropske unije je namenjena kmetijstvu. To pomeni, da ne bo moglo priti do vstopa Ukrajine v EU, dokler ne bomo uredili tega izjemno pomembnega segmenta kmetijstva,” je dejala.
Kosova vidi širitev Evropske unije kot strateško, gospodarsko in varnostno prioriteto. Poudarila je, da si želijo napredka predvsem na Zahodnem Balkanu, kjer so prioritete države, kot so Črna gora, Severna Makedonija, Albanija, Srbija, Kosovo ter Bosna in Hercegovina.
Spremenjene varnostne razmere in migracije
Varnostne razmere v Evropi so se po besedah Marte Kos spremenile, zato je potrebno več vlaganj v obrambo. “Načrt Evropske unije namreč napoveduje oživitev evropske obrambne unije, kar pomeni znatno povečanje naložb v obrambo in obrambno pripravljenost držav članic,” je poudarila.
Glede migracij pa je Kosova izpostavila, da mora biti Evropska unija prilagodljiva in proaktivna pri odzivanju na migrantske tokove. Po njenih besedah se mora Evropska unija osredotočiti na temeljne vzroke migracij, kot so revščina, konflikti in podnebne spremembe, hkrati pa mora zagotoviti učinkovit mejni nadzor in zajezitev tihotapljenja ljudi, ob spoštovanju človekovih pravic.
Opozorila o širitvi in razprava v državnem zboru
Na seji odbora je poslanec SDS-a Žan Mahnič opozoril, da naj bi bila Marta Kos med petimi kandidati, ki so v nevarnosti, da bi jih Evropski parlament zavrnil. Svoje opozorilo je podkrepil s poročilom Politica, kjer naj bi pisali o tem. Predlagal je, naj Kosova razmisli o odstopu, da ne bi zapravljali časa. Koalicijski poslanci so njegov predlog označili za norčevanje iz kandidatke in državnega zbora.
Poslanec SD-ja Jonas Žnidaršič je v razpravi izpostavil strokovnost Marte Kos in njeno poznavanje Evropske unije, medtem ko je poslanec SDS-a Andrej Poglajen opozoril na njene pretekle izjave o odnosih z Rusijo. Omenil je njene besede iz leta 2020, ko je dejala, da si želi normalnih odnosov tako z Rusijo kot tudi Belorusijo. Kosovo je tudi obtožil proruske drže, vendar se Kosova na to ni posebej odzvala.
Poslanec SDS-a Žan Mahnič je med razpravo zatrdil, da naj bi bila Marta Kos zavedena kot vir nekdanje jugoslovanske službe državne varnosti, kar po njegovem mnenju popolnoma onemogoča njeno primernost za funkcijo evropske komisarke. “Zaradi tega je popolnoma neprimerna za funkcijo v Evropski komisiji,” je zatrdil Mahnič. Kosova je na to odgovorila, da nikoli ni bila članica te službe, in izpostavila, da so takšni “seznami” povsem nekredibilni.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona