Odbor DZ bi podaljšal rok za vloge za zagotovljeno vdovsko pokojnino do konca leta 2026

Starejši [Foto: Pixabay]

Odbor DZ bi podaljšal rok za vloge za zagotovljeno vdovsko pokojnino do konca leta 2026

[STA] – Odbor za delo je brez glasu proti za obravnavo na plenarni seji DZ pripravil dopolnjeni predlog novele zakona o matični evidenci zavarovancev. V skladu z njim bo glede na enega od potrjenih dopolnil mogoče vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino vložiti do konca leta 2026. Zdaj veljavna zakonodaja določa, da se ta rok izteče konec letošnjega leta.

Vladna novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, sprejeta decembra lani, je uvedla zagotovljeno vdovsko pokojnino. Za oddajo vloge za njeno izplačilo je določila konec letošnjega leta. Ker pa so številni opozorili, da marsikateri upravičenec ne ve za ta rok, so na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravili predlog za podaljšanje roka za pol leta. V skladu z danes potrjenim dopolnilom odbora, ki so ga vložile poslanske skupine koalicije, je rok medtem podaljšan do konca leta 2026.

Vlada, ki je predlog novele zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja potrdila 28. novembra, je pojasnila, da je namen podaljšanja roka omogočiti čim širšemu krogu morebitnih upravičencev, ki že prejemajo vdovsko ali pa predčasno, starostno ali invalidsko pokojnino, da vložijo zahtevo. Prejemniki nižjih pokojnin so namreč ena najbolj ranljivih družbenih skupin, saj se soočajo z ekonomskimi, zdravstvenimi in družbenimi izzivi, ki ogrožajo njihovo socialno varnost.

Glede na to je po mnenju vlade nujno, da se s podaljšanjem roka za vložitev zahtev zagotovi možnost za uveljavitev te pravice čim večjemu številu upravičencev, kar bo prispevalo k večji socialni varnosti te ranljive skupine.

Predlog novele prinaša poenostavljeno poročanje za oblikovanje pokojninske osnove

Državni sekretar na ministrstvu Igor Feketija je dejal, da predlog novele poleg tega prinaša poenostavljeno poročanje za oblikovanje pokojninske osnove. Zavezanci, ki izplačujejo nadomestila in prispevke iz obveznih socialnih zavarovanj, bodo namreč od 1. januarja prihodnje leto poročali podatke na enotnem obrazcu REK-O. Ta sprememba nadomešča obrazec M-4 in združuje poročanje za prispevke, akontacijo dohodnine ter podatke za oblikovanje pokojninske osnove. Novi način poročanja bo po mnenju vlade administrativno razbremenil zavezance in poenotil proces.

Prav tako po navedbah vlade s predlogom urejajo postopke prijav v obvezna socialna zavarovanja na skupnih obrazcih in podaljšujejo roke za revizijo matične evidence. Med pomembnejšimi predlaganimi spremembami pa je tudi natančnejše evidentiranje napotitev v tujino, dovoljenj za prebivanje tujcev in evidenc invalidskih komisij.

Zakonodajno-pravna služba DZ je bila do predloga kritična, ker na več mestih predvideva nadomeščanje celotnih členov ali posameznih določb. Zadoščala bi le določitev dela besedila, ki se spreminja ali dopolnjuje, je povedala Barbara Gerečnik iz te službe DZ.

Poslanske skupine koalicije so se na pripombe službe odzvale z več dopolnili, ki jih je odbor DZ na današnji nujni seji tudi potrdil. Vendar pa je Gerečnik dejala, da zaradi omejenega časa, ki ga ima na voljo, ne more zagotoviti, da so v celoti odgovorili na pripombe službe.

V SDS so vložili predlog dopolnila, po katerem roka sploh ne bi bilo. “Če ima nekdo priznano zakonsko pravico, zakaj bi potem določali rok?” je zanimalo Karmen Furman iz SDS. Pri tem je Sandra Gazinkovski iz Svobode spomnila na opozorilo zakonodajno-pravne službe DZ, da določba ne sme biti brez roka.

Portal24; Foto: