Ohranjanje stikov z družino: Ključ do duševnega in fizičnega zdravja
Družinske vezi, ki nas spremljajo skozi življenje, so pogosto ogrožene zaradi različnih življenjskih sprememb. Odraščanje, selitve in spremembe v življenjskem slogu lahko vse vplivajo na naše odnose z najbližjimi. Kljub tem izzivom pa je pomembno, da se trudimo ohraniti stik z družino, saj ta povezanost igra ključno vlogo pri našem zdravju.
John Northman, psiholog iz Buffala, NY, poudarja, da nas občutek povezanosti okrepi ter prispeva k naši sreči, duševnemu in fizičnemu zdravju. “Ko se ljudje počutijo bolje povezani, so tudi fizično bolj zdravi in manj verjetno je, da se bodo soočali z depresijo. Tisti, ki že trpijo za depresijo, imajo boljše možnosti za okrevanje, ko čutijo podporo in povezanost z družino,” pravi Northman.
Raziskave potrjujejo, da dobra komunikacija v družinskih odnosih igra ključno vlogo. Anita Vangelisti, profesorica na Univerzi v Teksasu, v Handbook of Family Communication navaja, da komunikacija ne pomeni zgolj izmenjave informacij, temveč je tudi način, kako družinski člani izražajo in utrjujejo svoje odnose. Pomanjkanje komunikacije lahko vodi v osamljenost in razpad podpornih sistemov, kar še posebej velja v težkih časih.
Komunikacija in podpora
Komunikacija v družinah prinaša številne oblike podpore, kot so… več na Senior24.
Portal24; Foto: Pexels