Okrepitev tehnoloških delnic, rekordne vrednosti na Wall Streetu
Svetovni delniški trgi so v sredo dosegli rast, ki jo je spodbudila okrepitev ameriških tehnoloških delnic in pričakovanja nižjih obrestnih mer. Kljub političnim pretresom v Južni Koreji in Franciji sta evro in dolar ostala stabilna, navaja Reuters.
Glavni borzni indeksi na Wall Streetu so dosegli rekordne zaključne vrednosti. Vodilno vlogo so imele tehnološke delnice, k rasti pa so pripomogli tudi pozitivni komentarji uradnikov Federal Reserve. Podjetji Salesforce, ki deluje na področju oblačnih tehnologij, in Marvell Technology, izdelovalec čipov, sta poročali o odličnih rezultatih v tretjem četrtletju.
Indeks S&P 500 je pridobil 0,6 odstotka in dosegel 6.086 točk, Nasdaq Composite pa je poskočil za 1,3 odstotka na 19.735 točk. Industrijski indeks Dow Jones je narasel za 0,7 odstotka na 45.014 točk. MSCI-jev merilnik svetovnih delnic je zabeležil rast za 0,47 odstotka.
Politični pretresi v Južni Koreji in Franciji
Dan se je na azijskih trgih začel negativno zaradi politične krize v Južni Koreji. Predsednik države Yoon Suk Yeol je razglasil vojno stanje, a ga je kmalu preklical. Politična negotovost je povzročila padec južnokorejskega borznega indeksa KOSPI za 1,4 odstotka, s čimer je letošnja izguba dosegla več kot 7 odstotkov, kar KOSPI uvršča med najslabše azijske borze letos.
Južnokorejski won je ostal blizu dveletnega dna v primerjavi z dolarjem. Centralna banka je napovedala ukrepe za stabilizacijo trga, finančno ministrstvo pa je izrazilo pripravljenost na intervencije z zagotavljanjem likvidnosti. Poleg tega je regulator napovedal sklad za stabilizacijo delniškega trga v vrednosti 10 bilijonov wonov (približno 7,1 milijarde dolarjev).
V Evropi je francoska politična scena doživela preobrat, ko so poslanci glasovali za nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja. To je prva vlada v več kot šestdesetih letih, ki je bila razrešena na ta način. Politična kriza se odvija ob prizadevanjih države za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Evro je ostal stabilen pri vrednosti 1,0511 dolarja, a je v zadnjih treh mesecih izgubil približno 5 odstotkov svoje vrednosti.
Pričakovanja glede obrestnih mer in inflacije
Predsednik Federal Reserve Jerome Powell je opozoril, da bo moč ameriškega gospodarstva omogočila previdnejši pristop k nadaljnjemu zniževanju obrestnih mer. Donosnost ameriških 10-letnih obveznic je padla na 4,188 odstotka. Analitiki pričakujejo, da bo centralna banka na prihajajočem sestanku znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk.
Gospodarska aktivnost v ZDA je od začetka oktobra zabeležila zmerno rast, optimizem pa izražajo tudi podjetja. Investicijski inštitut BlackRock napoveduje vztrajne inflacijske pritiske, predvsem zaradi večjih izdatkov za umetno inteligenco in nizkoogljični prehod.
BlackRock ocenjuje, da bodo obrestne mere ostale nad 4 odstotki še dolgo po pandemiji. Do konca naslednjega leta se pričakuje znižanje obrestnih mer za skupno 80 bazičnih točk.
Cene nafte so se znižale, saj trgovci pričakujejo odločitve organizacije OPEC+ glede ponudbe. Ameriška surova nafta je izgubila 1,62 odstotka vrednosti in dosegla ceno 68,81 dolarja za sod, medtem ko je nafta Brent padla za 1,48 odstotka na 72,53 dolarja za sod. Kljub temu so nižje zaloge nafte v ZDA nekoliko omilile padec cen.
Portal24; Foto: Pixabay