Olajšan dostop do zdravil in medicinskih pripomočkov za prizadete

ByAna Koren

18. avgusta, 2023 ,

Olajšan dostop do zdravil in medicinskih pripomočkov za prizadete

Slovenijo so nedavne poplave močno prizadele, saj je bilo po uradnih podatkih uničenih približno 400 hiš, veliko prebivalcem pa je bilo oteženo dostopanje do osnovnih dobrin, vključno z zdravili. V odziv na to težavo je Lekarniška zbornica Slovenije sprejela pobudo za izboljšanje dostopa do zdravil in medicinskih pripomočkov (MP) za prizadete. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije se je hitro odzval na to pobudo z izdajo okrožnice, ki za en mesec spreminja pravila. Slednje zavarovanim osebam omogoča lažji dostop do zdravil in MP.

Ob bližajočem se Svetovnem dnevu humanitarnosti, ki bo letos praznovan to soboto, Lekarniška zbornica Slovenije izpostavlja pomoč, ki je bila nudena prizadetim v poplavah, ter se zahvaljuje vsem, ki so prispevali k pomoči in še naprej pomagajo. Na nedavnem Dnevu solidarnosti, 14. avgusta, so se posebej potrudili, da so zdravila in medicinski pripomočki ostali na voljo brez prekinitve.

Svetovni dan humanitarnosti ima trojni namen: spominjati se humanitarnih delavcev, ki so izgubili svoje življenje med opravljanjem humanitarnega dela, priznati dosežke in prispevke humanitarnih delavcev ter širiti zavedanje o pomembnosti humanitarnega delovanja in mednarodnega sodelovanja.

Farmacevtski strokovni delavci igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju pomoči prizadetim. Lekarniška zbornica Slovenije poudarja, da je pravilna uporaba zdravil v skladu z navodili ključnega pomena za učinkovito in varno zdravljenje. Še posebej starejšim nad 65 letom, ki obiskujejo lekarne, pomagajo s storitvijo pregleda uporabe zdravil in osebno kartico zdravil. Ta kartica vsebuje seznam zdravil, ki jih bolnik jemlje, vključno z zdravili na recept, brez recepta in prehranskimi dopolnili.

Mag. Darja Potočnik Benčič, predsednica Lekarniške zbornice Slovenije, poudarja, da osebna kartica zdravil omogoča tudi dodatna opozorila o pravilni uporabi, shranjevanju, neželenih učinkih in vplivu prehrane na delovanje zdravil.

Pomembno vlogo pri izdelavi osebne kartice zdravil ima farmacevt, ki nudi strokovno svetovanje o pravilni in varni uporabi zdravil ter opazuje morebitno medsebojno delovanje. Lekarniški farmacevti so že pred leti razvili storitev pregleda uporabe zdravil, ki omogoča osebni posvet z magistrom farmacije, ki je specializiran za ta namen.

S skupnimi prizadevanji in humanitarnostjo se tako zagotavlja pomoč prizadetim v poplavah in skrbi za pravilno uporabo zdravil, kar ima pomemben vpliv na njihovo zdravljenje.

V Sloveniji imamo 347 lekarn na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in 27 bolnišničnih lekarn, ki delujejo skladno z Zakonom o lekarniški dejavnosti. Osnovni namen lekarniške dejavnosti je namreč zagotavljanje kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe, pacientom in ostalim zdravstvenim delavcem. Poleg tega pa lekarniška dejavnost zagotavlja tudi farmacevtsko obravnavo pacientov za ohranjanje zdravja in doseganje pričakovanih kliničnih, humanističnih in ekonomskih izidov zdravljenja z zdravili.   

Foto: Barbara Reya

Portal24