Onkološki inštitut opozarja na kritično prostorsko stisko in potrebo po razširitvi

ByMiha D. Kovač

17. septembra, 2024 ,
Zdravnik [Foto: Pixabay]

Onkološki inštitut opozarja na kritično prostorsko stisko in potrebo po razširitvi

Onkološki inštitut Ljubljana (OI) in Društvo bolnikov z rakom opozarjata na kronično prostorsko stisko, ki se na inštitutu še dodatno zaostruje. Zaradi preusmerjenih pacientov z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor, ki se sooča s težavami na področju onkologije, bi se lahko situacija še poslabšala. Ključni poudarek je na nujnosti zagotovitve obljubljenih sredstev za dokončanje naložb, s katerimi bi se lahko ustrezno prilagodili rastočemu številu bolnikov.

Onkološki inštitut Ljubljana se že vrsto let spopada s prostorsko stisko, ki jo iz leta v leto bolj občutijo tako zaposleni kot bolniki. “Onkološki inštitut Ljubljana (OI) se že vrsto let spopada s kronično prostorsko stisko, ki se iz leta v leto slabša, kar ogroža kakovost oskrbe in varnost bolnikov. Nedavno je UKC Maribor obvestil javnost, da ima dva zastarela obsevalna aparata in premalo kadra na svoji onkologiji, ob tem pa zaradi zamud pri gradnji novih prostorov obstaja resno tveganje, da bodo začeli bolnike usmerjati na Onkološki inštitut v Ljubljano. Ta dodatna obremenitev bi pomenila dodatno kadrovsko in prostorsko stisko za OI, ki že zdaj komaj zagotavlja oskrbo za svoje bolnike” so zapisali v sporočilu za javnost.

Kljub temu, da v. d. direktorice Onkološkega inštituta Ljubljana Zlata Štiblar Kisić poudarja, da inštitut ne bo zavrnil pomoči bolnikom, je jasna potreba po nujnih izboljšavah. “Trenutni pogoji, kjer zaposleni zaradi pomanjkanja prostora nimajo normalnih delovnih pogojev za delo, predstavljajo resno tveganje tako za bolnike kot za zaposlene,” je izpostavila.

Rast števila bolnikov z rakom in nezadostni prostori

Število bolnikov z rakom v Sloveniji iz leta v leto narašča. Incidenca raka se povečuje za približno 2 do 3 odstotke na leto, kar prinaša dodatne izzive za Onkološki inštitut. “Že pred 25 leti, ko je bilo novih bolnikov skoraj polovico manj kot danes, sta bila načrtovana prva in druga faza novega inštituta, pri čemer druga faza nikoli ni bila realizirana,” opozarjajo v inštitutu.

Danes Onkološki inštitut deluje na približno 38.000 kvadratnih metrih, a za optimalno delovanje bi potrebovali dodatnih 15.000 kvadratnih metrov. Glede na trenutne trende rasti števila bolnikov naj bi leta 2032 potrebovali že 72.807 kvadratnih metrov, leta 2047 pa kar 84.091 kvadratnih metrov prostora.

OI je v preteklosti že pripravil investicijsko dokumentacijo za nadgradnjo objekta H in gradnjo novega objekta R, kar bi prineslo 9.699,80 kvadratnega metra novih površin. Gradbeno dovoljenje je bilo pridobljeno 2. junija 2023, a kljub obljubam gradnja še ni stekla. “Vendar kljub dogovorom in obljubam še vedno ni prišlo do začetka gradnje, gradbeno dovoljenje pa bo kmalu poteklo,” opozarjajo v inštitutu.

Prostorska stiska se že zdaj negativno odraža na počutju bolnikov in zaposlenih, kar še dodatno poslabšuje že tako zahtevne pogoje dela. “Zaradi prostorske stiske je inštitut že najel dodatne prostore zunaj svoje glavne lokacije, vendar to ni trajna rešitev,” opozarjajo v inštitutu. Premajhni prostori in neprilagojene čakalnice povzročajo, da bolniki stojijo več ur, kar za imunsko oslabljene paciente predstavlja nevarnost za okužbe.

Društvo bolnikov z rakom: “Ne gre več le za kakovost življenja, temveč za življenje samo”

V Društvu bolnikov z rakom so izjemno zaskrbljeni zaradi prostorskih razmer na inštitutu. “Ob takih pogojih ne gre več le za kakovost življenja, temveč tudi za vprašanje življenja. Slovenski bolniki z rakom si zaslužijo ustrezne pogoje za zdravljenje, zaposleni pa varno in primerno delovno okolje, ki bo omogočalo kakovostno in nemoteno opravljanje njihovega dela,” so zapisali v sporočilu.

Bolniki in njihovi svojci opozarjajo na dolge čakalne vrste, improvizirane ambulante brez oken in ventilacije ter neustrezne prostorske pogoje, ki ogrožajo zdravljenje. “Prostorska stiska in napovedan prehod onkoloških bolnikov iz UKC Maribor na OI Ljubljana resno ogroža trenutno varnost in pravočasnost obravnave in s tem ogroža življenja bolnikov,” poudarjajo v društvu.

Zato bolniki in društva zahtevajo prioritetno reševanje situacije. “Dovolj je obljub, dovolj je improvizacij in krpanja lukenj na plečih onkoloških bolnikov,” zaključujejo. Onkološki bolniki so izredno ranljiva skupina, ki potrebuje ustrezne prostore za varno in uspešno zdravljenje. Društvo zato poziva k takojšnjemu ukrepanju in začetku aktivnosti za širitev inštituta.

Ker prostorske razmere in napovedan prehod onkoloških bolnikov iz UKC Maribor na OI Ljubljana resno ogroža trenutno varnost in pravočasnost obravnave in s tem ogroža življenja bolnikov, v organizacijah bolnikov z rakom zahtevamo prioritetno reševanje zgoraj opisanih težav. Organizacije bolnikov se čutimo odgovorne, da opozarjamo na težave in zahtevamo rešitve v dobro bolnikov z rakom. Dovolj je obljub, dovolj je improvizacij in krpanja lukenj na plečih onkoloških bolnikov. Onkološki bolniki so izredno ranljiva skupina, ki potrebuje ustrezne prostore za varno in uspešno zdravljenje. Zato organizacije bolnikov zahtevamo od vseh deležnikov prioritetno ukrepanje in takojšnji začetek aktivnosti za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo, stavbo R Onkološkega inštituta.

Onkološki inštitut

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pixabay