Optimistični obeti v Aziji: Delnice rastejo, jen okrepljen

Foto: Pixabay

Optimistični obeti v Aziji: Delnice rastejo, jen okrepljen

Azijske delnice še naprej beležijo rast, spodbudile pa so jih novice o znižanju obrestnih mer v Združenih državah Amerike. Poleg tega je jen močno pridobil na vrednosti, saj je japonska centralna banka (BOJ) obdržala obrestne mere stabilne in izrazila optimizem glede nadaljnje gospodarske rasti.

V nasprotju s pričakovanji je kitajska centralna banka svoje referenčne posojilne obrestne mere ohranila nespremenjene, kar je vplivalo na kitajske delnice. Indeks modrih čipov CSI300 je padel za 0,3 odstotka, medtem ko se je kopenski juan okrepil na najvišjo raven v skoraj 16 mesecih. Zaradi hitre rasti juana so morale državne banke posredovati, da bi preprečile njegovo prehitro apreciacijo.

Rast azijsko-pacifiških delnic in nihanje jenov

MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske se je povečal za 0,7 odstotka, kar je najvišja raven v zadnjih dveh mesecih. Ta rast je sledila pozitivnemu gibanju na Wall Streetu prejšnjo noč. Indeks je bil na poti k tedenski rasti v višini 2,5 odstotka.

Japonski indeks Nikkei je poskočil za 2,1 odstotka, kar je bilo deloma posledica šibkejšega jena. Nedavna rast je Nikkei pripeljala na 14-mesečni vrh, tedensko pa je indeks pridobil 3,5 odstotka. Odločitev japonske centralne banke, da ohrani kratkoročno obrestno mero nespremenjeno pri 0,25 odstotka, je bila pričakovana. Prav tako je banka izboljšala svoj pogled na potrošnjo, kar je prispevalo k optimističnemu razpoloženju na trgu.

Trgi so se osredotočili na prihodnje izjave guvernerja centralne banke Kazua Uede, zlasti glede prihodnjega zvišanja obrestnih mer. Medtem je ameriški dolar v primerjavi z jenom padel za 0,2 odstotka na 142,31 jena. Dolar je v preteklem tednu sicer pridobil približno 1 odstotek. Podatki iz Japonske so pokazali, da se je osnovna inflacija že četrti mesec zapored pospešila. Slednje pa podpira pričakovanja o nadaljnjem zaostrovanju denarne politike.

Dogajanje na svetovnih trgih in surovinah

V ZDA so trgi končno prebavili prvo znižanje obrestne mere Federal Reserve, kar je spodbudilo stavne pozicije vlagateljev glede nadaljnje gospodarske rasti. Podatki o zahtevkih za brezposelnost, ki so bili boljši od pričakovanih, so prispevali k prepričanju, da trg dela ostaja močan. Trgi nakazujejo približno 40-odstotno verjetnost, da bo FED novembra znižal obrestne mere še za 50 bazičnih točk, obrestne mere pa bi do konca leta 2025 lahko znašale približno 2,85 odstotka.

Vlagatelji so v petek opazovali rahlo znižanje terminskih pogodb ameriških delnic. Indeksa S&P 500 in Dow Jones Industrial Average sta v četrtek dosegla rekordne vrednosti. Tehnološko usmerjeni indeks Nasdaq je poskočil za 2,5 odstotka. Na deviznih trgih je dolar ostal blizu enoletnih najnižjih vrednosti v primerjavi z večjimi valutami, britanski funt pa je dosegel najvišjo vrednost od marca 2022, saj je Banka Anglije prav tako ohranila obrestne mere nespremenjene.

Na trgu obveznic so kratkoročne zakladnice ZDA ostale blizu dvoletnih vrhov, donosi dvoletnih državnih obveznic pa so se v petek znižali za 3 bazične točke, vendar so ostali stabilni ves teden. Na trgu surovin so se cene nafte in zlata nadaljevale svojo tedensko rast. Cena zlata je ostala blizu rekordne vrednosti pri 2592,17 ameriških dolarjev za unčo, medtem ko so cene nafte kljub rahlemu padcu nafte Brent za 0,3 odstotka na 74,69 dolarjev za sod pričakovale tedensko rast v višini 4,2 odstotka.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pixabay