Optimizem na ameriških trgih, azijski delniški trgi nihajo

Delniški trgi [Foto: Vecteezy]

Optimizem na ameriških trgih, azijski delniški trgi nihajo

Azijske delnice nihajo, saj so Južnokorejske delnice beležile padec, medtem ko vlagatelji z nestrpnostjo pričakujejo teden, poln pomembnih sestankov centralnih bank. Sestanki bodo osredotočeni na morebitno znižanje stroškov izposojanja. Ameriški podatki o inflaciji medtem še vedno predstavljajo oviro za nadaljnje ukrepe Federal Reserve.

Kitajski podatki so razkrili presenetljiv padec indeksa cen življenjskih potrebščin, ki se je novembra znižal za 0,6 odstotka. To je letno inflacijo zmanjšalo na zgolj 0,2 odstotka, kar poudarja nujnost obsežnejših političnih spodbud za oživitev gospodarske rasti. Konec tedna bo v Pekingu potekala osrednja ekonomska delovna konferenca, kjer bodo oblikovalci politik začrtali smernice za leto 2025. Kljub temu ostajajo trgi skeptični glede možnosti napovedi konkretnih novih ukrepov.

Politična nestabilnost v Južni Koreji in Franciji ter padec režima sirskega predsednika Bašarja al Asada še dodatno zapletajo geopolitično sliko, kar vpliva tudi na trge. Kljub temu je bilo vzdušje na svetovnih trgih optimistično, zahvaljujoč pozitivnim ameriškim podatkom o zaposlovanju. Ti so umirili skrbi glede upočasnjevanja gospodarstva, vendar niso dovolj močni, da bi preprečili znižanje obrestnih mer Federal Reserve. Terminske pogodbe kažejo 85-odstotno možnost za znižanje obrestnih mer za četrtino odstotne točke na prihajajočem sestanku Feda 17. in 18. decembra.

Rast vrednosti tehnoloških delnic

Pretekli teden je Nasdaq dosegel pomembno rast, saj se je tržna kapitalizacija povečala za več kot 1 milijardo dolarjev. V ponedeljek so bile terminske pogodbe za S&P 500 in Nasdaq skoraj nespremenjene. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske se je znižal za 0,2 odstotka, medtem ko so južnokorejske delnice izgubile 1,4 odstotka vrednosti. Oblasti v Južni Koreji so obljubile, da bodo sprejele ukrepe za stabilizacijo finančnih trgov.

Evropska centralna banka bo v četrtek predvidoma znižala obrestne mere za 25 bazičnih točk, z možnostjo večjih zmanjšanj v prihodnjih mesecih. Trgi pričakujejo tudi znižanje obrestnih mer v Švici in Kanadi, kjer se soočajo z upočasnjeno inflacijo in povečanjem brezposelnosti. Nasprotno pa Avstralska centralna banka ostaja pri svoji trenutni politiki, medtem ko bo brazilska centralna banka nadaljevala z dvigi obrestnih mer za zajezitev inflacije.

Gibanje valut in surovin

Na valutnih trgih je dolar ostal stabilen, pri čemer je evro dosegel vrednost 1,0557 dolarja. Japonski jen je prav tako ohranil razmeroma stabilno vrednost, saj vlagatelji pričakujejo prihodnje usmeritve Banke Japonske. Geopolitična negotovost je prispevala k rasti cen zlata, ki so se povečale za 0,6 odstotka na 2648 dolarjev za unčo. Cene nafte so se rahlo zvišale zaradi dogajanja na Bližnjem vzhodu, vendar trgi ostajajo zaskrbljeni zaradi šibkega povpraševanja, predvsem s Kitajske.

Nafta Brent se je podražila za 25 centov na 71,35 dolarja za sod, medtem ko je ameriška nafta pridobila 24 centov in dosegla vrednost 67,44 dolarja za sod.

Portal24; Foto: Vecteezy