Orbán v iskanju mirovne rešitve za Ukrajino združuje Kitajsko in Brazilijo
[Euronews] – Madžarski premier Viktor Orbán si znova prizadeva za vzpostavitev miru v Ukrajini. Kljub kritikam zaradi prejšnjih poskusov posredovanja med Rusijo in Ukrajino, Orbán ne odstopa od svojega mirovnega načrta. Na robu Generalne skupščine Združenih narodov (ZN) je prejšnji teden tiho delal za kulisami, da bi pridobil podporo Kitajske in Brazilije za organizacijo mirovnega vrha, katerega cilj je pripeljati Moskvo in Kijev za pogajalsko mizo.
Na srečanju, ki je potekalo v New Yorku, so bili prisotni tudi voditelji Francije in Švice. Švicarski časopis Weltwoche je poročal, da je Orbán v pogovoru poudaril, da je potrebno umiranje v Ukrajini ustaviti. Orban je pri slednjem opozoril na svoja intenzivna pogajanja s Pekingom in Brasílio kot ponovna prizadevanja za vzpostavitev miru z Rusijo. Njegovi prejšnji poskusi prepričati ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so namreč propadli. Zelenski namreč trdno vztraja pri tem, da mora Rusija izpolniti ukrajinske pogoje za mir.
Kijev in Zelenskijev odpor
Kijev je do Orbánovih prizadevanj skeptičen in jih dojema kot sovražna, predvsem zaradi madžarskega odnosa do Moskve in Orbánovega upiranja podpori Ukrajini. Ukrajina vztraja, da je vsakršna razprava o miru možna šele, ko se ruske sile popolnoma umaknejo z vseh ukrajinskih ozemelj, vključno s Krimom, ki si ga je Moskva enostransko priključila leta 2014.
Zelenski je med svojim govorom na Generalni skupščini ZN jasno povedal, da ne sprejema nobene mirovne rešitve, ki ne temelji na njegovi mirovni formuli, ki jo je predstavil pred dvema letoma. Poudaril je, da vsi vzporedni ali alternativni poskusi vzpostavitve miru niso nič drugega kot prizadevanja za dosego zatišja, ki bi omogočilo Rusiji nadaljnjo agresijo. “Vsi vzporedni poskusi so le zatišja, ne pa resnični konec vojne,” je dejal Zelenski. Prav tako je pozval države, naj izvajajo pritisk na Rusijo in vzdržijo enotnost v prizadevanjih za končanje konflikta. “Ne delite sveta. Bodite enotni narodi,” je poudaril ukrajinski predsednik.
Orbánovo kontroverzno mirovno posredovanje
Orbánov položaj v evropski politiki je kompleksen. Kljub temu, da Madžarska pripada Evropski uniji, je premierjeva zunanja politika pogosto v nasprotju s stališči Bruslja. Njegovo prejšnje prizadevanje za mirovno misijo, ki jo je vodil v Moskvo, Peking in Kijev, je povzročilo precejšnjo jezo v EU. Bruselj je vztrajal, da lahko Orbánova »mirovna misija 3.0« poteka le v imenu Madžarske, saj je več evropskih voditeljev nasprotovalo ideji, da bi se znašli za isto mizo z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, da bi razpravljali o mirovnem načrtu pod pogoji Moskve.
Orbán se je tako znašel v vlogi nekakšnega potujočega evropskega veleposlanika, ki evropske kolege s svojo vztrajnostjo pri neposrednih stikih z Rusijo spravlja ob živce. Medtem ko Bruselj ne podpira njegovih poskusov, pa bi lahko Kitajska in Brazilija postali ključni zaveznici pri prizadevanjih za mirovni vrh.
Izzivi v odnosih z Brazilijo in Kitajsko
Kljub temu Orbána čakajo izzivi, še posebej v odnosih z Brazilijo. Madžarska je namreč v preteklosti izzvala brazilsko vlado, ko je ponudila zatočišče nekdanjemu predsedniku Jairu Bolsonaru po njegovem neuspelem poskusu ponovne izvolitve. Poteza je razburila trenutnega brazilskega predsednika Lulo da Silvo. Slednje pomeni, da bo moral Orbán vložiti dodatne napore, da si pridobi njegovo podporo za mirovni vrh.
Kitajska pa je že večkrat pokazala pripravljenost sodelovati v mirovnih pogajanjih, vendar je njen odnos z Rusijo kompleksen, Orbán bo moral med obema stranema zelo previdno balansirati.
Portal24; Foto: Wikimedia/Evropska ljudska stranka