Orožarska afera: Zagrebški WDG promet in nedostavljene granate Ukrajini
Bosansko-heregovski portal Žurnal je razkril afero, ki vključuje zagrebško podjetje WDG promet, v lasti Matiasa Zubaka, nekdanjega nogometaša in sina trgovca z orožjem Zvonka Zubaka. Kljub plačilu 3,2 milijona evrov predujma decembra lani, sta WGD promet in njegov slovaški poslovni partner Sevotech Ukrajinskemu obrambnemu ministrstvu nista dostavila dogovorjenih granat.
Matias Zubak je prišel v središče medijske pozornosti decembra lani, ko je njegovo podjetje WGD promet za 5,5 milijona evrov odkupilo propadajočo tovarno Vitezit v Vitez. Slednja je bila del vojaške industrije nekdanje Jugoslavije. Tovarna je bila znana po proizvodnji različnih vrst razstreliv, kot sta nitroglicerin in plastično razstrelivo.
V luči teh razkritij je danes poslanec Mosta, Nikola Grmoja, povedal, da je tarča “resnih groženj” od oseb, ki se zdijo nevarne, samo zato, ker je zahteval preiskavo afere z dobavo orožja Ukrajini. Grmoja trdi, da gre za “veliko afero” povezano z dobavo orožja.
Po poročanju Žurnala so Ukrajinci nabavo granat zaupali lokalnemu podjetju Lvov Arsenal. Pogodbe za dobavo so bile nato sklenjene s podjetjema Sevotech in WDG promet. Te naročila, ki so se začela avgusta prejšnjega leta, so vredna 36,6 milijona dolarjev.
Žurnal nadalje navaja, da je Sevotech sodeloval s tovarno iz Hrvaške, ki je imela na zalogi granate kalibra 120 mm. Kljub temu, tovarna granat ni bila pripravljena dostaviti, dokler ne prejme 50 odstotkov avansa. Jan Hodermarsky, direktor Sevotecha, je dejal, da Lvovski arzenal ni izvedel takojšnjega predplačila. Ko je plačilo končno prišlo, je “hrvaška pogodbena stranka prekinila pogodbo o dobavi”.
Orožje ni bilo dostavljeno
Kar je posebej skrb vzbujajoče, je, da Ukrajina ni prejela povračila denarja, kljub temu, da orožje ni bilo dostavljeno. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v boju proti korupciji odpustil številne uslužbence ministrstva za obrambo, z vrhuncem odstavitvijo ministra Oleksija Reznikova.
Zubak se je do zdaj branil z administrativnimi težavami. Trdil je, da “Ukrajinska stran ni mogla pridobiti tranzitnih dovoljenj.” Prav tako je ponudil dve možnosti za rešitev problema: bodisi dodatno plačilo v višini 7 odstotkov za zavarovanje dobave bodisi vračilo predujma.
Zubak je v javnem pismu poudaril, da je bil oškodovan za skupno 5,372 milijona evrov, vključno s sumom nezakonitega prevzema sredstev in goljufije prek zavoda Somecs. Kot podpisnik poudarja, da v času teh transakcij ni bil prisoten v državi.
Ta zapletena saga postavlja pod vprašaj integriteto vpletenih podjetij in posameznikov ter zahteva temeljito preiskavo. Vpleteni organi morajo zagotoviti preglednost in pravico za vse strani, ki so bile oškodovane.
vir Foto: Pexels (fotografija je simbolna) Portal24