Papež Frančišek prestal resen zdravstveni zaplet

Rim, Vatikan [Foto: Pixabay/DEZALB]

Papež Frančišek prestal resen zdravstveni zaplet

Vatikan je sporočil zaskrbljujoče novice o zdravstvenem stanju papeža Frančiška. 88-letni poglavar Katoliške cerkve, ki se že dva tedna bori z dvojno pljučnico, je doživel osamljen napad kašlja, med katerim je vdihnil bruhanje. Zaradi tega je potreboval neinvazivno mehansko ventilacijo, kar je sprožilo zaskrbljenost med zdravniki in verniki po vsem svetu. Kljub resnosti dogodka je Vatikan poudaril, da je papež ves čas ostal pri zavesti, pozoren in da je sodeloval pri medicinskih posegih, namenjenih njegovemu okrevanju, poroča AP. Njegovo stanje je stabilno, saj se je dobro odzval na terapijo, pri čemer ohranja zadovoljivo raven izmenjave kisika z uporabo maske za dodaten kisik.

Do incidenta je prišlo zgodaj popoldne, ko se je papeževa dihalna slika nenadoma poslabšala. Zdravniki so se odločili, da bodo njegovo prognozo za zdaj obravnavali zadržano, saj potrebujejo vsaj 24 do 48 ur, da ugotovijo, kako je ta epizoda vplivala na njegovo splošno zdravje. To je bil pomemben korak nazaj po dveh dneh spodbudnih poročil iz bolnišnice Gemelli v Rimu, kjer se Frančišek zdravi od 14. februarja. Papež, ki so mu v mladosti zaradi zdravstvenih težav odstranili del enega pljuča, se je sprva soočal z bronhitisom, ki se je pozneje razvil v hudo pljučnico, prizadeto obeh pljuč.

Zaskrbljujoč obrat

Strokovnjaki zunaj Vatikana so izrazili resne pomisleke glede Frančiškove krhkosti. Dr. John Coleman, specialist za pljučno intenzivno nego iz Northwestern Medicine v Chicagu, je za Associated Press poudaril, da je ta dogodek zaskrbljujoč, saj nakazuje, kako hitro se lahko papeževo stanje poslabša. »Glede na njegovo starost, prejšnjo operacijo pljuč in dolgotrajen bolnišnični boj s pljučnico je to zelo resen položaj,« je dejal Coleman. Podobno mnenje je izrazil dr. William Feldman iz bolnišnice Brigham and Women’s v Bostonu, ki je sicer pohvalil dejstvo, da je papež ostal priseben, a dodal, da ta epizoda predstavlja »zaskrbljujoč obrat«.

Zdravniki so uporabili neinvazivno ventilacijo, kot je naprava BiPAP, ki pomaga pri dihanju z dovajanjem zraka v pljuča, da bi preprečili potrebo po invazivni mehanski ventilaciji. Po besedah Feldmana je to pogosta praksa, ki omogoča spremljanje bolnikovega napredka in morebitno vrnitev na običajno kisikovo terapijo. Kljub temu Vatikan poudarja, da papež še ni povsem izven nevarnosti, saj njegov primer ostaja zapleten.

Pred tem incidentom je Frančišek petkovo jutro preživel v molitvi v bolnišnični kapeli, jedel zajtrk in bral časopise, kar je kazalo na rahlo izboljšanje. Podpisal je celo uradni dokument z oznako »Iz poliklinike Gemelli«, kar nakazuje, da kljub bolezni skuša ohranjati svoje dolžnosti.

Portal24; Foto: Pixabay/DEZALB